Aukščiau žemės: pakeltos lysvės ir penki jų privalumai

23.03.2023 08:00:00 | Vilnius

lysve

Kai lauke baigia nutirpti paskutinis sniegas, pats metas susimąstyti, ką galima nuveiki, artėjant daržo sezonui. Vienas iš būdų derlių užsiauginti šiek tiek greičiau ir gerokai paprasčiau – pakeltos lysvės. Išsamiau apie tokį auginimo būdą komentuoja daržininkė Solveiga Pranckūnė, kuri įvardija net penkis pakeltų lysvių privalumus.

Pakeltos lysvės – kas, kaip ir kodėl?

Esame įpratę, kad darže lysvės sukasamos tiesiog žemėje. Suformuojamos ne tik pačios lysvės, bet ir takeliai tarp jų – taip į daržo darbus įnešama daugiau struktūros ir tvarkos. Bet egzistuoja ir daugiau būdų derliui auginti, o vienas iš vis labiau pastaruoju metu populiarėjančių – pakeltos lysvės.

„Įsivaizduokite ant žemės esančias atviras dėžės, kurios yra užpildomos žemėmis, taip kilstelint ne tik augalus, bet visus darbus šiek tiek aukščiau žemės. Nors įprastos lysvės taip pat turi kauburėlius ir yra šiek tiek aukščiau nei likusi žemė, bet pakeltos lysvės turi tvirtus dėžės tipo šonus, kurie ir sukuria esminį skirtumą“, – pasakoja „Lidl“ sodo ir daržo prekių ambasadorė Solveiga.

Savo kieme pakeltas lysves ji turi jau ketvirtus metus ir negali atsidžiaugti, todėl dalijasi penkiais privalumais, kuriuos per šį laiką pastebėjo.

1. Estetiškas įspūdis

Nors auginant daržoves ir žalumynus pagrindinis tikslas yra derlius, tai nereiškia, kad turimas daržas negali būti estetiška ir jauki oazė. Ypač, jei jį puoselėjate šalia namų. Įsirenginėdami pakeltas lysves, galite sau leisti būti kūrybingais: pasirinkti norimą lysvių sienelių medžiagą (metalą ar medieną), taip pat planuoti pakeltų lysvių formas ir jų išdėstymą kieme.

„Net ir tarplysvius galite paversti estetišku elementu. Būdų, kaip juos prižiūrėti, yra ne vienas. Galite net juose auginti žolytę, tik tokiu atveju tarpus tarp lysvių suplanuokite pakankamai erdvius, kad tilptų žoliapjovė. Jei nujaučiate, kad pjauti žolę tingėsis, galite pasirinkti akmenėlius. Dar vienas variantas – šiaudų danga, ji itin maloni vasarą vaikščiojant basomis“, – patirtimi dalijasi daržininkė entuziastė.

2. Ankstesnis derlius

Įprastai pakeltos lysvės būna vos keliasdešimt centimetrų aukščiau nei likusi žemė, vis dėlto, toks aukščio skirtumas yra reikšmingas kalbant apie dirvos temperatūrą. Pakeltos lysvės įšyla anksčiau, todėl tikėtina, kad jei pasirinksite būtent šį auginimo būdą, savo derliaus sulauksite šiek tiek anksčiau ir galėsite kur kas ilgiau džiaugtis pačių užaugintomis gėrybėmis.

3. Lengvesnė priežiūra

Pakeltos lysvės neturi vienos aukščio ribos, tai reiškia, kad jų aukštį galite įsirengti pagal savo poreikius. Tai ypač aktualu žmonėms, turintiems nugaros problemų, nes prižiūrint pakeltas lysves galima išvengti ilgo klūpėjimo ir stataus susilenkimo, todėl įprasti daržo darbai mažiau vargina.

„Ieškantys dar didesnio komforto, gali rinktis ir pakeltas lysves ant kojelių. Jas galima prižiūrėti net ir stovint. Pavyzdžiui, „Lidl“ parduotuvėse galite įsigyti net 88 centimetrų aukščio pakeltą lysvę su gaubtu, kuri dėl savo aukščio yra ne tik komfortiška, bet ir puiki alternatyva, jei gyvenate bute ir svajojate apie derlių balkone“, – atkreipia dėmesį Solveiga.

4. Tvarkingesnis daržas

Dar vienas pakeltų lysvių privalumas – tvarka. Įprastos lysvės ilgainiui pradeda byrėti, žemių pribyra ir į takelius, praranda forma, ima atrodyti netvarkingos. Pakeltų lysvių šonuose esančios sienelės ne tik užtikrintai išsaugo savo formą, bet ir sulaiko visas žemes. Todėl tiek pačios lysvės, tiek visa aplinka atrodys tvarkingai visą sezoną.

5. Tvaresnis ir taupesnis gyvenimas

Pakeltose lysvėse, dėl mažesnio dirbamos žemės ploto, lengviau kontroliuoti dirvožemį, pritaikant jį specifiniams augalams. Turint omenyje mažesnį paviršių, ir mulčo prireiks mažiau. Be to, pakeltos lysvės padeda taupiai naudoti žemes sezoną po sezono.

„Vieną kartą įsirengę pakeltas lysves, galėsite lengviau planuoti ir įgyvendinti sėjomainą. Tai padės puoselėti dirvožemį ir išvengti pesticidų, taip užtikrinsite ne tik savo daržo tvarumą, bet ir ekologiškumą“, – privalumais dalijasi Solveiga. 

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Pasidalinti

Daugiau