Kad Velykų kiaušiniai būtų ne tik patvarūs, bet ir tvarūs: į ką atkreipti dėmesį

27.03.2023 07:00:00 | Vilnius

Kiaušiniai

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų apsipirkinėdami Velykoms teigia ieškantys baltų kiaušinių, tačiau juos renkantis reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į estetiką, bet ir į gyvūnų gerovės aspektus. Ekspertai pasakoja, kaip Velykoms ir kitoms progoms išsirinkti etiškai augintų vištų kiaušinius.

Net 30 proc. gyventojų teigia, kad Velykoms visada ieško baltų kiaušinių, nes jie yra patogesni dažymui, tuo metu 27 proc. sako, kad jie pirmenybę taip pat teikia baltiems kiaušiniams, bet jų neradus, tinka ir rudieji, rodo „Lidl“ užsakymu šiemet „Norstat“ atlikta reprezentatyvi apklausa.

Gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ragina tiek per Velykas, tiek kitu metu, renkantis kiaušinius įvertinti ne tik jų estetiką, bet nepamiršti ir gyvūnų gerovės aspekto bei įvertinti, kaip buvo laikomos kiaušinius padėjusios vištos. Tą galima padaryti atkreipiant dėmesį į tai, kokiu skaičiumi yra pažymėti kiaušiniai. Jie žymimi numeriais nuo 0 iki 3 – kuo skaičius mažesnis, tuo vištų laikymo sąlygos geresnės.

„Numeriu „0“ pažymėti kiaušiniai atkeliauja iš ūkių, kuriuose gyvūnai gali laisvai išeiti į lauką, turi daugiau erdvės ir yra šeriami tik ekologišku pašaru. Ant kiaušinio esantis „1” reiškia, kad kiaušinį padėjusi višta nors ir turi mažiau erdvės, tačiau vis dar gali laisvai išeiti į lauką, o ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai žymimi numeriu „2“. Šis skaičius reiškia, kad gyvūnas turi pakankamai erdvės judėti, tačiau visą gyvenimą yra laikomas uždaroje patalpoje ir nemato saulės šviesos“, – pasakoja G. Vaitkevičiūtė.

„3“ numeris informuoja vartotojus, kad kiaušinius padėjusios vištos yra laikomos narvuose, kur negali išskleisti sparnų, patenkinti natūralių savo poreikių. Narvuose laikomos vištos taip pat jaučia didelį stresą ir dažniau serga, todėl „3“ numeriu pažymėtų kiaušinių reikia palaipsniui atsisakyti.

Gyventojams vis svarbesnės vištų laikymo sąlygos

Į vištų laikymo sąlygas kiaušinių pirkėjai atkreipia vis daugiau dėmesio, rodo 2022 m. kovo mėnesį „Tušti narvai“ užsakymu atlikta reprezentatyvi visuomenės apklausa. Praėjusių metų duomenimis, pirkdami kiaušinius į vištų laikymo sąlygas atsižvelgė beveik trečdalis lietuvių.

„Pastebime tendenciją, kad vištų laikymo sąlygos kasmet daro vis didesnę įtaką pirkėjų apsisprendimui renkantis kiaušinius. Pavyzdžiui, 2016 m. atlikta analogiška apklausa rodė, kad šis klausimas tuomet buvo svarbus tik 9 proc. šalies gyventojų, o per šešerius metus šis skaičius patrigubėjo. Tačiau svarbu susimąstyti apie vištų laikymo sąlygas ne tik artėjant Velykoms, kuomet suvartojame didesnius kiaušinių kiekius, bet ir ištisus metus“, – pabrėžia G. Vaitkevičiūtė.

Nebepardavinės narvuose laikomų vištų kiaušinių

Kiaušiniai – vienas populiariausių maisto produktų, ypač per Velykas, todėl šių prekių asortimentą „Lidl“ prekybos tinklas planuoja ypač atsakingai. Pasak įmonės socialinės atsakomybės konsultantės Rasos Didjurgytės, „Lidl“ ne tik kruopščiai atsirenka kiaušinių tiekėjus, periodiškai atlieka jų auditus, bet ir atsižvelgia į gyvūnų gerovės standartus.

„Narvuose laikomos vištos gyvena skurdžiausiomis sąlygomis, neatitinkančiomis natūralių paukščių poreikių. Prisidėdami prie paukščių gerovės užtikrinimo, siekiame dar iki 2024 metų pabaigos iš savo asortimento išimti narvuose laikomų vištų kiaušinius. Be to, iki 2025 metų pabaigos esame išsikėlę tikslą tokių kiaušinių nebenaudoti savo privačių prekių ženklų gaminiuose“, – pasakoja „Lidl Lietuva“ socialinės atsakomybės konsultantė.

R. Didjurgytė priduria, kad jau dabar 50 proc. „Lidl“ kiaušinių asortimento sudaro geresnes vištų auginimo sąlygas sudarančių paukštynų kiaušiniai – dviejų rūšių ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai, laisvai laikomų vištų bei ekologiški kiaušiniai. Kol bus pasiekti minėti tikslai, ši dalis yra palaipsniui didinama. Be to, puikia alternatyva įprastiems vištų kiaušiniams gali tapti ir nuolatiniame „Lidl“ parduotuvių asortimente esantys laisvai laikomų putpelių kiaušiniai.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Pasidalinti

Daugiau