Tyrimas: dauguma lietuvių vaisius ir daržoves vartoja kasdien – ką ir už kiek perka

31.05.2021 10:00:00 | Vilnius

Lietuvių mitybos racionas neįsivaizduojamas be įvairių vaisių ir daržovių. Didžioji dalis apklaustųjų (62,5 proc.) juos vartoja kiekvieną dieną ir išleidžia jiems apie 10 eurų per savaitę, rodo prekybos tinklo „Lidl“ užsakymu atlikto reprezentatyvaus tyrimo rezultatai. Kaip keičiasi lietuvių vaisių ir daržovių vartojimo įpročiai ir kokie gaminiai mėgstamiausi?

Vaisiai ir daržovės sudaro svarbią lietuvių pirkinių krepšelio dalį. Tik 1 iš 100 gyventojų vaisius ir daržoves vartoja rečiau nei kartą per savaitę, kas penktas valgo 4-5 kartus per savaitę. Didžioji dauguma vartoja juos kiekvieną dieną.

„Vaisiai ir daržovės atsiduria ant daugumos šalies gyventojų stalo, tad jų kokybei ir šviežumui užtikrinti skiriame papildomą dėmesį. Į „Lidl“ parduotuves švieži vaisiai ir daržovės pristatomos kasdien, o perrenkami kelis kartus per dieną – tai padeda užtikrinti produktų šviežumą ir aukščiausią kokybę. Mūsų daržovės ir vaisiai pereina ir kitą, klientui visiškai nematomą, bet itin svarbų kelią – jos auginamos tik kruopščiai atrinktuose ūkiuose, , tada tikrinamos laboratorijose, kad įsitikintume dėl veikliųjų medžiagų jose“, – sako „Lidl Lietuva“ pardavimų skatinimo departamento vadovas Linas Baltušis.

Produktus renkasi pagal išvaizdą

Vaisiai ir daržovės – sveikos mitybos pagrindas, būtinas tiek vaikams, tiek suaugusiems. Kokiais kriterijais remiantis lietuviai atsirenka vaisius ir daržoves? 

Tyrimo duomenys atskleidžia, kad didžioji dalis lietuvių vaisius ir daržoves renkasi pagal patrauklią išvaizdą ir kainą. Taip pat didelę svarbą teikia produkto ekologiškumui (32 proc.) ir kilmės šaliai (33,5 proc.), rodo tyrimų bendrovės „Norstat“ atlikta Lietuvos gyventojų apklausa.

Didžioji dalis tyrimo dalyvių (64,2 proc.) taip pat įvardijo, kad prioritetą teikia vaisiams ir daržovėms, kurie yra užauginti Lietuvoje: tai leidžia maitintis sezoniškai, o kadangi trumpiau gabenama prekė greičiau pasiekia parduotuves – valgyti tikrai pačius šviežiausius produktus.

Įtraukime į savo racioną daugiau daržovių

400 g – tiek vaisių ir daržovių kasdien rekomenduoja suvartoti Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Tai galėtų prilygti maždaug 3 vidutinio dydžio obuoliams, 5 mažesniems pomidorams ar morkoms. Svarbu atkreipti dėmesį, kad daržovių rekomenduojama suvartoti kiek daugiau nei vaisių: apie 3-5 porcijas per dieną, o vaisių 2-4. PSO atliktų tyrimų duomenimis, nepakankamas vaisių ir daržovių vartojimas gali būti glaudžiai susijęs su įvairiomis širdies, kraujagyslių, skrandžio, žarnyno ligomis.

„Suprasdami vaisių ir daržovių svarbą klientų sveikatai, šių produktų kokybei, maistinei vertei skiriame išskirtinį dėmesį. Bendradarbiaujame tiek su vietiniais ūkiais, tiek su užsienio tiekėjais tam, kad kiekvienas pirkėjas galėtų rinktis iš plataus spektro aukščiausios kokybės produktų už patrauklią kainą. Mums svarbu, kad savo mėgstamus vaisius ir daržoves klientai rastų visus metus“, – teigia L. Baltušis.

Papildomi žingsniai ir dėl kokybės, ir dėl pirkėjų

Visi pastoviai „Lidl Lietuva“ daržoves ir vaisius tiekiantys ūkininkai privalo turėti Global G.A.P. tarptautinį sertifikatą. Jis įrodo, kad ūkis, kuriame auga produktai yra tvarus, jame tausojami gamtos ištekliai, užtikrinama produktų sauga, į jų auginimą žiūrima per darnaus vystymosi prizmę.

„Lidl Lietuva“ vaisių ir daržovių specialistai yra aplankę daugumą tiekėjų Lietuvoje ir gyvai apžiūrėję jų ūkius, auginamą produkciją. Tik patiems žinant partnerių auginimo ir sandėliavimo subtilybes, vėliau galima tinkamai vertinti atitinkamas situacijas, pavyzdžiui, purvo kiekį ant salotų lietingo sezono laikotarpiu“, – teigia ekspertas.

Prekybos tinklas rūpindamasis produktų kokybe ir saugumu taiko kur kas griežtesnius reikalavimus nei numatyta ES teisės aktais. Papildomai reikalaujama, kad vaisiuose ir daržovėse būtų ne daugiau kaip 5 cheminių medžiagų likučiai, o nustatytas jų kiekis neviršytų trečdalio leistinos normos, numatytos pagal ES reikalavimus.

Reprezentatyvią apklausą apie lietuvių vaisių ir daržovių vartojimo įpročius 2021 m. gegužės mėn. „Lidl Lietuva“ užsakymu atliko „Norstat“. Jo metu apklausti 950, 18-80 metų amžiaus, Lietuvos gyventojai.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Atsisiųsti

Atsisiųsti (1.56 MB)

Pasidalinti

Kitos naujienos
Daugiau