Pirkinius planavo ir Galilėjus: kaip ši praktika padeda sutaupyti?

25.10.2023 09:30:00 | Vilnius

Pirkinių sąrašas

Tyrimai rodo, kad šiemet net trečdalis lietuvių dažniau nei prieš metus sudarinėja pirkinių sąrašus, o tinkamai juos suruošus galima apsipirkimo metu išleisti beveik 23 proc. mažiau. Kada žmonės pradėjo sudarinėti pirkinių sąrašus, kodėl pirkinių sąrašai yra viena efektyviausių taupymo priemonių ir kaip juos geriausia sudaryti?

Siekis iš anksto planuoti pirkinius ir sudaryti jų sąrašą prieš keliaujant į prekybos vietą siekia tūkstantmečius. Seniausiems žinomiems pirkinių sąrašams yra 4 tūkst. metų, jie buvo rasti Mesopotamijoje.

Iki šių dienų yra išlikę ir įvairių istorinių asmenybių pirkinių sąrašai. Pavyzdžiui, astronomo Galilėjo Galilėjaus apsipirkimo raštelyje – ne tik įprasti maisto produktai, bet ir įdomūs daiktai bei medžiagos, kuriuos jis naudojo savo išradimams, vėliau pakeitusiems pasaulį. Galilėjaus pirkinių sąraše šalia prieskonių ir lęšių galime taip pat rasti įrašytus įvairius kristalus ir net vargonų vamzdį.

Istorikai yra radę ir kitos svarbios Renesanso asmenybės – tapytojo bei skulptoriaus Mikelandželo Buonaročio – pirkinių raštelį. Šiuo metu Florencijoje saugomą sąrašą Mikelandželas ruošė savo tarnui, kuris nemokėjo skaityti. Tad, pasinaudodamas tapytojo talentu, Mikelandžalas pirkinius raštelyje ne tik surašė, bet ir nupiešė. Tarp Mikelandželo pageidaujamų produktų – duona, silkė, ančiuvai, vynas, torteliniai ir pankolių sriuba. 

„Vos tik pradėjome naudoti raštą ir pinigus, žmonės ėmė sudarinėti ir pirkinių sąrašus. Šia praktika užsiėmė ir vieni didžiausių mokslo bei meno talentų. Tad pirkinių sąrašas – įvairių civilizacijų, visuomenės grupių ir laiko patikrintas išmintingas būdas, kuris ne tik leidžia neužmiršti, ko atėjome į parduotuvę, bet ir padeda mums sutaupyti laiko bei pinigų, taip pat – mažinti maisto švaistymą“, – sako Antanas Bubnelis, „Lidl Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos vadovas.

Lietuvos gyventojai dažniau sudarinėja sąrašus

Pirkinių sąrašų populiarumas išauga sudėtingesniu ekonomikos laikotarpiu, kai žmonių perkamoji galia sumažėja ir tenka ypač atsakingai planuoti savo išlaidas. Šių metų vasarį atlikto „Nielsen IQ“ tyrimo metu paaiškėjo, kad net 33 proc. lietuvių šiemet dažniau sudarinėja pirkinių sąrašus nei prieš 12 mėnesių.

„Šiai tendencijai įtakos, be abejo, turi sparčiau už atlyginimus augusi infliacija bei pakilusios palūkanos, kurios padidino ir gyventojų išlaidas. Dėl to esame labiau linkę pirkti pagal iš anksto sudarytą sąrašą. 2013 m. atliktas Pensilvanijos universiteto tyrimas rodo, kad griežtai laikantis pirkinių sąrašo ir vengiant spontaniškų pirkinių, išlaidos maistui gali sumažėti maždaug 23 procentais. Tačiau, siekiant gauti maksimalią naudą iš pirkinių sąrašo, svarbu jį susidaryti išmintingai ir įdėti šiek tiek pastangų“, – kalba A. Bubnelis.

Pradėkite nuo aiškaus biudžeto

Visų pirma, prieš sudarydami pirkinių sąrašą, turėkite omenyje planuojamą savaitės maisto biudžetą. Taip pat patariama pirkinių sąrašą nuolat laikyti šalia šaldytuvo ar kitoje patogioje vietoje virtuvėje, kad kartu su šeimos nariais galėtumėte savaitės eigoje jį papildyti pasibaigusiais maisto produktais ir buities prekėmis, kurie jūsų namuose yra vartojami reguliariai.

„Pirkinių sąrašą bus lengviau sudaryti, jeigu prieš tai suruošite savaitės maisto planą. Šis užtikrins, kad nusipirktą maistą tikrai suvartosite. Jį patariama ruošti atsižvelgiant į tai, kokių produktų jau turite namuose. Taip pat, galvojant apie maisto planą, pravartu peržvelgti, kokios akcijos ir nuolaidos galioja tuo metu parduotuvėje. Pavyzdžiui, „Lidl“ pasiūlymus galima lengvai pasitikrinti internetu ar programėlėje „Lidl Plus“. Čia rasite akcijų ne tik maisto, bet ir įvairioms buities prekėms. Be to, programėlėje galima rasti ir receptų, kurie padės ruošiant savaitės maisto planą“, – pataria A. Bubnelis.

Leiskite sau ir kelis spontaniškus pirkinius

Kai jau turite maisto planą, galite supildyti ir galutinį pirkinių sąrašą. Būtinai pažymėkite ne tik tai, kokių produktų reikia, bet ir koks yra reikalingas jų kiekis. Norėdami įsitikinti, kad tikrai pirkinių sąraše nieko nepamiršote, galite peržvelgti praėjusios savaitės pirkinių čekį – jame matysite, ką perkate reguliariai. Beje, programėlės „Lidl Plus“ naudotojai gali joje rasti visų savo pirkinių elektronines čekių versijas.

„Labai patogų pirkinių sąrašą sudaryti pagal prekių kategorijas. Įsivaizduokite, parduotuvės, į kurią keliausite, planą ir prekių sąrašą planuokite pagal jos skyrius. Pavyzdžiui, susirašykite pradžioje visus duonos gaminius, tuomet daržoves ir vaisius ir t.t. Tokiu būdu apsipirksite greičiau ir sumažinsite pagundų kiekį, kadangi akys nenuklys į kitas lentynas ar produktus“, – teigia A. Bubnelis. 

Žinoma, pirkinių sąrašas padės sutaupyti tik tuo atveju, jeigu atėję į parduotuvę jo laikysitės. Kita vertus, kad apsipirkimas būtų malonesnis, patariama leisti sau savaitinio apsipirkimo metu ir kelis spontaniškus pirkinius, kurie leis pasilepinti ar išbandyti naujų produktų. Tik svarbu iš anksto apsibrėžti, kiek jų sau leisite ir kokią dalį maisto biudžeto jiems skirsite.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Pasidalinti

Daugiau