Minime Tarptautinę bioįvairovės dieną: daržoves ir vaisius galima auginti ir tausojant aplinką

21.05.2021 09:00:00 | Vilnius

Dėl įvairios žmogaus vykdomos veiklos augalų ir gyvūnų rūšys nyksta vis sparčiau. Biologinės įvairovės žūtį reikšmingai skatina ir neatsakinga žemdirbystė – gausus pesticidų, trąšų ir kitų cheminių medžiagų naudojimas, dirvožemio nualinimas. Šią problemą spręsti padeda tvaresnis ūkininkavimas, aukštesnių žemdirbystės standartų laikymasis ir sąmoninga verslo veikla. Tarptautinės bioįvairovės dienos, minimos gegužės 22-ąją, proga, ekspertai pasakoja, kokiais būdais galima užauginti vaisius ir daržoves tausojant aplinką bei mažinant neigiamą poveikį bioįvairovei.

Biologinė įvairovė yra visų gyvybės formų žemėje įvairovė, tačiau ji sparčiai nyksta. Pasaulinės gamtos apsaugos organizacijos (angl. International Union for Conservation of Nature, IUCN) duomenimis, iš daugiau kaip 15 tūkst. įvertintų Europos augalų ir gyvūnų rūšių, išnykimas gresia kiek daugiau kaip dešimčiai procentų.

Reikšmingai prie to prisideda gausus ir netinkamas pesticidų naudojimas, auginant įvairias agrokultūras. Tai kenkia tiek dirvožemio kokybei ir jame gyvenantiems organizmams, tiek kitoms ekosistemų rūšims – vabzdžiams, augalams, grybams ir kt.

Pesticidai gali patekti ir į kitas ekosistemas. Su paviršiniu vandeniu jie gali būti pernešti į vandens telkinius ir toksiškai veikti ten esančius organizmus. Taip pat šios ir kitos cheminės medžiagos gali kauptis organizmuose, ypač aukščiausiame mitybos grandinės lygmenyje, pavyzdžiui, plėšriuosiuose paukščiuose, jūros žinduoliuose.

Todėl griežtesni pesticidų ir įvairių kitų cheminių medžiagų naudojimo reikalavimai yra būtina sąlyga, norint ne tik užtikrinti sveikesnius vaisius ir daržoves, bet ir mažinti neigiamą poveikį planetos ekosistemoms.

Siekia mažinti planetoje paliekamą pėdsaką

Kalbėdama apie aplinkos tausojimą, „Lidl Lietuva“ kokybės užtikrinimo departamento atstovė Laura Danilevičiūtė pažymi, kad prekybos tinklas deda papildomas pastangas, siekdamas ir saugoti biologinę įvairovę, ir tiekti saugesnius vaisius bei daržoves.

„Nuolat stengiamės savo pirkėjams pasiūlyti geriausios kokybės šviežius vaisius ir daržoves. Tokiu būdu užtikriname du tikslus – klientams suteikiame galimybę įsigyti sveikatai palankesnius maisto produktus ir mažiname dėl mūsų veiklos planetoje paliekamą pėdsaką. Biologinės įvairovės ir ekosistemų apsauga yra vieni iš mūsų tvarumo strategijos prioritetų, todėl nuolat juos peržiūrime ir imamės veiksmų, padedančių aplinką tausoti dar labiau“, – sako L. Danilevičiūtė.

Pasiūlys pirmąjį biologinę įvairovę tausosiantį sertifikatą

Anot specialistės, nuolatiniai partneriai ir ūkiai, su kuriais bendradarbiauja prekybos tinklas „Lidl“, privalo turėti GLOBALG.A.P. tarptautinį sertifikatą, įrodantį, kad augintojo ūkyje vadovaujamasi gerąja žemdirbystės praktika, čia atsakingai naudojami ištekliai, užtikrinama darbuotojų ir produktų sauga.

Ji priduria, kad neseniai prekybos tinklas kartu su GLOBALG.A.P. ir kitais partneriais pradėjo vystyti pirmąjį standartą biologinę įvairovę tausojančiam žemės ūkiui: „Metų pabaigoje šis standartas turėtų būti prieinamas visiems Europos vaisių bei daržovių augintojams kaip papildomas GLOBALG.A.P. modulis. Tokiu būdu užpildysime iki šiol Europoje buvusią sertifikavimo spragą, nes tai bus pirmasis toks standartas Europoje, skirtas biologinės įvairovės tausojimui ne tik ūkiuose, bet ir kitose tiekimo grandinės dalyse.“

Taiko griežtesnius reikalavimus nei ES

Pašnekovės teigimu, „Lidl“ tiekiamų vaisių ir daržovių kokybei užtikrinti yra taikomi gerokai griežtesni nei teisės aktuose nurodyti reikalavimai: „Pavyzdžiui, patvirtinti veikliosios medžiagos likučių kiekiai negali viršyti trečdalio didžiausios leistinos likučių koncentracijos, t.y. 33 proc. nuo Europos Sąjungos Reglamente nustatyto limito. Be to, bendra nustatytų pesticidų likučių suma negali viršyti 80 proc., o aptinkamų veikliųjų medžiagų skaičius – penkių. Šie sprendimai – paties prekybos tinklo iniciatyvos, kuriomis siekiame dar labiau tausoti bioįvairovę ir mūsų klientams pasiūlyti kaip įmanoma aukštesnės kokybės produktus.“

Specialistė akcentuoja, kad prie šiuo metu vaisių ir daržovių auginimui taikomų reikalavimų, prekybos tinkle greitu metu įsigalios dar vienas – nenaudoti veikliųjų medžiagų iš Strateginio veikliųjų medžiagų sąrašo.

„Minėtame sąraše yra 203 veikliosios medžiagos, kurių augintojai turi atsisakyti arba jas pakeisti kitomis, ne vėliau kaip iki 2022 m. gegužės 1 d. Šis sąrašas yra sukurtas konsultuojantis su ekspertais, remiantis naujausiomis žiniomis ir praktika, atsižvelgiant į cheminių medžiagų poveikį aplinkai ir žmonėms. Prireikus jis gali būti papildomas ir atnaujinamas. Tai yra dar vienas būdas, kuriuo stengiamės ne tik pateikti sveikatai saugesnius produktus, bet ir prisidėti prie pesticidų naudojimo mažinimo“, – teigia „Lidl Lietuva“ kokybės užtikrinimo departamento atstovė.

Produkcijos kokybę užtikrina nuolatos

L. Danilevičiūtė priduria, kad visi vaisiai ir daržovės, kurie atsiranda prekybos tinklo parduotuvių lentynose, yra nuolat tikrinami nepriklausomose akredituotose laboratorijose, kurios atlieka laboratorinius tyrimus.

„Mėginiai į laboratorijas keliauja pagal tam tikrą dažnį, kuris priklauso nuo produktui nustatyto rizikingumo laipsnio. Jei tai yra pakuojama prekė, pavyzdžiui, salotų mišiniai, nepriklausomi auditoriai papildomai atlieka neskelbtinus auditus. Taip siekiame įsitikinti, kad tiekėjai sėkmingai laikosi jiems keliamų reikalavimų“, – sako pašnekovė.

Anot jos, vaisių ir daržovių kokybinė kontrolė yra atliekama ir vos pristačius juos į prekybos tinklo centrinį sandėlį: „Nuodugniai tikriname kiekvieną produktų partiją ir priimame tik nustatytus kriterijus atitinkančią produkciją. Be to, kiekvienoje „Lidl“ parduotuvėje dirba už vaisių ir daržovių šviežumo kontrolę atsakingas komandos narys. Jis dienos metu vertina ir atrenka lentynose esančius produktus bei užtikrina, kad mūsų pirkėjai galėtų juos įsigyti šviežius ir kokybiškus.“

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Atsisiųsti

Atsisiųsti (4.43 MB)

Pasidalinti

Kitos naujienos
Daugiau