Tvarios prekės užkariauja „Lidl“ lentynas: nuo aplinkai draugiškesnės kavos iki žuvies produktų

26.02.2025 | Lietuva

Lidl šokoladas

„Lidl“ parduotuvių lentynas papildo vis daugiau aplinkai draugiškesnių produktų. Naujausioje „Lidl Lietuva“ tvarumo ataskaitoje atskleidžiama, kad siekiant sukurti didesnį tvaresnių prekių pasirinkimą, per 2023 finansinius metus bendrovė užtikrino, kad 44 proc. jos asortimento sudarančių žuvies produktų būtų iš tvarių šaltinių, o aplinkai draugiškesnės kavos pasirinkimas išaugo beveik trečdaliu. Tai – tik dalis veiksmų, kurių įmonė imasi, siekiant mažinti neigiamą žaliavų gavybos poveikį žmonėms bei aplinkai.

„Suprantame su žaliavų auginimu bei gamyba susijusias rizikas, todėl siekiame kuo daugiau medžiagų pirkti iš aplinkai draugiškesnių tiekėjų. Pavyzdžiui, kritinių medžiagų, tokių kaip palmių aliejus, kakava ar kava, gamyba daro didelę įtaką miškų kirtimui, prieinamumui prie švaraus vandens bei biologinės įvairovės nykimui, todėl išskirtinį dėmesį skiriame šiems produktams. Iki 2025 finansinių metų pabaigos, tai yra iki 2026 metų vasario 28 dienos, esame įsipareigoję užtikrinti, kad svarbiausiomis laikomų žaliavų pirkimas būtų tvaresnis“, – „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė Monika Anilionė.

Pasak jos, šį tikslą pasiekti padeda privačių prekės ženklų produktai, kurių gaminiai sudaro apie 90 procentų „Lidl“ parduotuvių asortimento: „ Privačių prekės ženklų gamyba yra patikima tik kruopščiai atrinktiems partneriams, kurie yra gerai žinomi rinkoje. Bendradarbiaujant mes galime lengviau kontroliuoti produkto sudėtį – užtikrinti ne tik skonį bei kokybę, bet ir rinktis tvarumo sertifikatais pažymėtus ingredientus, patikimus tiekėjus bei kelti jiems aukštus reikalavimus. Taip pirkėjams sudarome galimybę rinktis gaminius, kurie yra draugiškesni visai planetai ir joje gyvenantiems.“

Lentynose – didesnis aplinkai draugiškesnių saldumynų asortimentas

Dar vienas gaminių sudėtyje dažnai randamas ingredientas – kakava. Siekiant atlaisvinti derlingą žemę kakavos pupelių auginimui, kertami miškai, o tai lemia augalijos bei gyvūnijos nykimą. Iškirsti medžiai nebegali šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijų paversti planetai bei žmonėms naudingais junginiais.

„Siekiant pirkėjams pasiūlyti kuo daugiau tvaresnių saldumynų, per 2023 finansinius metus asortimentą papildėme daugiau nei 150 produktų, kurių sudėtyje naudojama aplinkai draugiškesnė kakava. Pavyzdžiui, didžioji dalis privataus prekės ženklo „Favorina“ gaminių, kurių sudėtyje yra kakavos, yra pažymėti „Fairtrade“ logotipu“, – teigia „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.

„Fairtrade“ principai ne tik palaiko sąžiningą tarptautinę prekybą, kovojant su darbuotojų išnaudojimu bei vaikų darbu, užtikrinant vienodas darbo sąlygas skirtingų lyčių darbuotojams bei mokant jiems sąžiningą atlyginimą, bet ir skatina aplinkai bei žmonėms palankesnę gamybą. Taip pat užtikrina, kad produkto žaliavos būtų pagamintos aplinką tausojančiame ūkyje, prisideda prie biologinės įvairovės išsaugojimo, atsakingo vandens naudojimo.

Daugiau produktų su tvaresne žuvimi

Nuo šviežių lašišų iki silkės ar konservuoto tuno – šių produktų galima rasti kone kiekvieno lietuvio virtuvėje, tačiau svarbu žinoti, kad renkantis žuvį verta atkreipti dėmesį ir į tai, kaip ji buvo sužvejota ir užauginta. Atsakingas pasirinkimas padeda išsaugoti žuvų išteklius, mažina neigiamą poveikį aplinkai ir užtikrina, kad maisto produktai būtų sveikesni.

„Mums svarbu ne tik pasiūlyti pirkėjams šviežius ir kokybiškus produktus už žemą kainą, bet ir prisidėti prie biologinės įvairovės išsaugojimo. Per 2023 finansinius metus užtikrinome, kad mūsų asortimente produktai iš tvaresnės žuvies sudarytų daugiau nei 44 procentus. Lentynas taip pat papildėme 14 aplinkai draugiškesnių konservuoto tuno produktų. Šie pokyčiai padeda siekti užsibrėžto tikslo – kad visi asortimente esantys tuno ir žuvies produktai iki 2025 finansinių metų pabaigos būtų tvaresni“, – dalinasi M. Anilionė.

Pasak jos, apie tvarų žvejojimo ar auginimo būdą įprastai informuoja žuvies produktų ženklinimas. Pavyzdžiui, pagal MSC (angl. Marine Stewardship Council) tvarumo standarto reikalavimus (produktai žymimi mėlynos spalvos ženkleliu su nupiešta žuvyte) žvejai turi žvejybą vykdyti laikydamiesi nacionalinių ir tarptautinių įstatymų, nesukeldami grėsmės žuvų populiacijai bei atsakingai naudodami žvejybos priemones.

ASC (angl. Aquaculture Stewardship Council) standartu – šviesiai melsvos spalvos ženkleliu su nupiešta žuvyte – žymimi produktai, kuriems naudojama žuvis, užauginta tvaresniuose akvakultūros ūkiuose. Tokie ūkiai užtikrina laikomų gyvūnų sveikatą ir auginimo sąlygas, biologinės įvairovės ir vandens išteklių apsaugą, sudaro tinkamas darbo sąlygas savo darbuotojams.

Dar platesnis tvaresnės kavos ir arbatos pasirinkimas

Be kavos ir arbatos savo ryto neįsivaizduoja milijardai žmonių visame pasaulyje. Šiems gėrimams pagaminti reikalingos kavos pupelės bei arbatžolės dažnai auginamos vietoje iškirstų atogrąžų miškų. Verta žinoti, jog įvairūs chemikalai, naudojami plantacijose, gali užteršti upes bei gruntinius vandenis, taip vietos bendruomenėms apribojant prieigą prie švaraus vandens.

„Dėl šios priežasties siūlome platesnį aplinkai draugiškesnės arbatos bei kavos asortimentą. Per 2023 finansinius metus užtikrinome, kad tokios kavos pasirinkimas mūsų parduotuvėse būtų beveik trečdaliu – 29 proc – didesnis. Taip pat pirkėjai gali rinktis iš daugiau nei 41 proc. platesnio tvaresnės juodosios bei žaliosios arbatos pasirinkimo, o aplinkai draugiškesnių vaisinių bei žolelių arbatų asortimentą papildė dar 7 produktai“, – teigia M. Anilionė.

Šio metu Lietuvoje veikia 79 „Lidl“ parduotuvėse 29 šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje, Vilkaviškyje, Druskininkuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse, Nemenčinėje, Gargžduose, Molėtuose ir Jurbarke.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Pasidalinti

Daugiau