Dveji metai be nemokamų lengvųjų plastikinių maišelių: „Lidl“ pastebi ryškius pirkėjų įpročių pokyčius
01.07.2025 | Lietuva
Lygiai prieš dvejus metus, 2023 m. liepos 1 d., Lietuvoje prekybos vietose buvo uždrausta nemokamai dalinti vienkartinius lengvuosius plastikinius maišelius. Prekybos tinklas „Lidl“ pastebi, kad per šį laikotarpį klientų įpročiai reikšmingai pasikeitė ir net 4 iš 5 klientų apsipirkimo metu apsieina be lengvųjų plastikinių maišelių.
Prieš dvejus metus prekybos tinklai apmokestino lengvuosius plastikinius maišelius, siekiant sumažinti plastiko sunaudojimą ir paskatinti sąmoningesnius pasirinkimus. „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovės Monikos Anilionės teigimu, įsigaliojusi naujovė išties pakeitė pirkėjų įpročius.
„Pastebime ryškią tendenciją, kad vienkartinių plastikinių maišelių vartojimas nuosekliai mažėja – mūsų skaičiavimais, 4 iš 5 klientų apsieina be jų. Tokį pokytį lemia augantis visuomenės sąmoningumas aplinkosaugos klausimais ir aktyvesnis vartotojų pasirinkimas rinktis tvaresnes alternatyvas“, – pasakoja „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.
M. Anilionė pastebi, kad pirkėjai vis dažniau priima aplinkai ir gamtai palankesnius sprendimus: „Pavyzdžiui, ne tik įsigyja mūsų parduotuvėse esančius daugkartinius medžiaginius maišelius biriems produktams ar vaisiams ir daržovėms susidėti, bet ir atsineša savo jau turimus maišelius iš namų. Be to, matome, kad pirkėjai rečiau renkasi dėti į plastikinius maišelius tokias prekes, kurios ir taip yra jau patogiai bei saugiai supakuotos, pavyzdžiui, sūrelius, jogurtus, ledų porcijas, ar kurioms maišelis nėra būtinas – bananus, apelsinus, obuolius, paprikas ir pan.“
Skatina rinktis tvaresnes plastikinių maišelių alternatyvas
Vienkartinio plastiko atsisakymas ir aplinkai palankių sprendimų diegimas prekybos sektoriuje tampa vis svarbesniu žingsniu siekiant tvaresnės ateities. Eurostato duomenimis, Lietuva iki šiol išsiskyrė kaip daugiausia maišelių vienam gyventojui per metus sunaudojanti šalis – 271. Tam didžiausios įtakos turėjo Lietuvoje ypač paplitęs labai lengvų (iki 15 mikronų) maišelių naudojimas. Pavyzdžiui, Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, 2022 m. gyventojai sunaudojo virš 590 mln. vienetų maišelių.
„Tyrimai rodo, jog vidutinė vieno plastikinio maišelio naudojimo trukmė – vos 12 minučių, tačiau aplinkoje jie išlieka šimtmečius. Būtent dėl to prieš dvejus metus Lietuvoje įsigaliojęs labai plonų plastikinių maišelių apmokestinimas biriems ir sveriamiems produktams buvo svarbus žingsnis mažinant plastiko taršą. Siekdami padėti žmonėms pereiti prie tvaresnių įpročių, dar iki šio pokyčio pradėjome siūlyti daugkartines alternatyvas – nuo medžiaginių maišelių vaisiams ir daržovėms iki daugkartinių bei popierinių maišelių pirkiniams“, – dalinasi „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.
Dar 2020 m. „Lidl Lietuva“ tapo pirmuoju iš didžiųjų prekybos tinklų Lietuvoje, visiškai atsisakiusiu vienkartinių plastikinių pirkinių maišelių. Vietoje jų klientams siūlo popierinius bei daugkartinius maišelius, skatindami rinktis tvaresnes alternatyvas. Taip pat šiemet prekybos tinklas pristatė atnaujintus daugkartinius pirkinių maišelius, kurie yra pagaminti iš ne mažiau kaip 95 proc. perdirbtų medžiagų, yra tinkami perdirbti dar kartą bei sertifikuoti net trimis tarptautiniais tvarumo ir kokybės sertifikatais
M. Anilionė priduria, kad visose „Lidl“ parduotuvėse galima įsigyti ir specialius, ruoniuko ženklu pažymėtus, daugkartinius maišelius, o nuo kiekvieno jų 0,05 euro yra skiriama Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrui, sergančių ruonių jauniklių slaugymui.
Šiuo metu Lietuvoje veikia 81 „Lidl“ parduotuvė 29 šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje, Vilkaviškyje, Druskininkuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse, Nemenčinėje, Gargžduose, Molėtuose ir Jurbarke.