Verslo pastangos užtikrinti maisto produktų saugą: ką parodo nuolat atliekami moksliniai tyrimai

14.09.2022 09:00:00 | Vilnius

Laboratoriniai tyrimai

Vartotojai vis labiau domisi, kokiomis sąlygomis yra užauginami jų įsigyjami žemės ūkio produktai. Vienas labiausiai juos dominančių dalykų – kokybiška ir saugi produkto sudėtis, kurioje nebūtų sveikatai pavojingų cheminių medžiagų likučių. Kokių priemonių imasi atsakingas verslas užtikrindamas produktų kokybę ir šviežumą, pasakoja specialistai.

Siekdama užtikrinti, kad europiečių vartojamas maistas būtų sveikesnis ir draugiškesnis ne tik žmogui, bet ir aplinkai, Europos Komisija įgyvendina naujausią tvarumo ir biologinės įvairovės planą žemės ūkio praktikų tobulinimui, pavadinimu „Nuo ūkio iki stalo“.

Pagrindiniu strategijos siekiu tampa siūlymas iki 2030 m. perpus sumažinti cheminių pesticidų ir 20 proc. – trąšų naudojimą. Įsigaliojęs siūlymas būtų teisiškai privalomas visoms Europos Sąjungos (ES) valstybėms narėms bei jose veikiantiems ūkiams, mažmenininkams ir kt.

Europos Komisijos siūlymą komentuojantis Kauno technologijos universiteto maisto instituto mokslininkas dr. Darius Černauskas aiškina, kad įvedus naujus reikalavimus nesiekiama visiškai nutraukti augalų apsaugos priemonių naudojimo, o skatinama jas naudoti atsakingai.

„Gausus ir netinkamas pesticidų, trąšų ir kitų cheminių medžiagų naudojimas auginant įvairias agrokultūras kenkia dirvožemio kokybei, o medžiagoms patekus į aplinkines ekosistemas, neigiamas poveikis galimas ne tik jose esantiems organizmams, bet ir žmonių sveikatai“, – sako dr. D. Černauskas.

Net ir nedideliais kiekiais, bet nuolat su maistu į žmogaus organizmą patenkantys pesticidai laikui bėgant niekur nedingsta, o kaupiasi ir yra labai nuodingi – gali sutrikdyti reprodukcinės ir kvėpavimo sistemos, smegenų veiklą bei būti įvairių vėžinių susirgimų priežastimi.

Saugumą tikrina laboratorijose

Pasak mokslininko, šiuo metu visoje Europos Sąjungoje taikomi gana griežti reikalavimai žemės ūkio gamintojų tiekiamai produkcijai. Pavyzdžiui, verslas turi užtikrinti, kad produkte esančių veikliųjų medžiagų likučiai neviršytų saugių koncentracijų.

„Specialūs cheminiai ir mikrobiologiniai tyrimai šiuo metu yra vienintelis būdas įsitikinti, kad produktas atitinka visus jam keliamus kokybės reikalavimus. Dažniausiai mūsų laboratorijoje tiriami miltai, įvairios kruopos ir sėklos, vaisiai bei daržovės, taip pat kiti gaminiai pasikeitus jų ingredientams, receptūroms ar žaliavų tiekėjams“, – teigia dr. D. Černauskas.

Gavę produktų mėginius iš ūkininkų ar verslo atstovų, mokslininkai su jais aptaria, kokie tyrimai bus atliekami. Dažniausiai atliekami veikliųjų medžiagų likučių tyrimai, leidžiantys aptikti iki 300 skirtingų pesticidų, tačiau užsakovus domina ir tai, ar produktuose nėra sunkiųjų metalų, alergenų ir pan.

Nors nuo pasirinkto tyrimo priklauso, kiek laiko prireiks rezultatams gauti – nuo kelių valandų, iki kelių dienų ar net savaičių – mokslininkas pastebi, kad kone visa tiriama produkcija atitinka jai keliamus kokybės ir saugos reikalavimus: „Naujausioje metinėje ataskaitoje Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) paskelbė, kad net 97 proc. ištirtų maisto mėginių nėra rasta pesticidų likučių arba jų kiekiai neviršija leistinų ribų“.

Verslas žengia žingsniu toliau

Siekiant užtikrinti aukščiausią žemės ūkio produkcijos kokybę, prisidėti gali ne tik augintojai, bet ir su daržovių ir vaisių tiekėjais dirbantis verslas. Pavyzdžiui, prekybos tinklas „Lidl“ ne tik papildomai tiria produktų kokybę, bet jau dabar kelia tiekėjams griežtesnius pesticidų naudojimo kriterijus nei numato Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas.

„Pagal mūsų įmonės pesticidų mažinimo programą tam tikras žmonėms ir aplinkai itin kenksmingas chemines medžiagas apskritai yra draudžiama naudoti. Taip pat keliame reikalavimą, kad vaisiuose ir daržovėse nebūtų daugiau kaip penkių veikliųjų medžiagų likučių, o šių kiekis nebūtų didesnis už trečdalį didžiausios pagal teisės aktus leistinos likučių koncentracijos“, – pasakoja „Lidl Lietuva“ kokybės užtikrinimo departamento vadovas Laurynas Jankevičius.

Pašnekovo teigimu, aukštesnė produktų kokybės kartelė „Lidl“ prekybos tinklo tiekėjų negąsdina – jie ūkiuose jau kuris laikas taiko sprendimus, kurie leidžia užtikrinti, kad produktuose esančių veikliųjų medžiagų norma neviršytų leistinos ribos.

Pavyzdžiui, atlieka išsamius dirvožemio tyrimus, naudoja modernią ir tiksliai augalų apsaugos priemones bei trąšas paskirstančią techniką, reikalaujamą laikotarpį nuo augalų apsaugos priemonių panaudojimo iki derliaus nuėmimo taip pat pailgina pusantro karto ir kt.

„Daugiau nei trečdalis pasaulio vartotojų yra pasirengę pirkti tvariau užaugintus produktus, atskleidžia praėjusiais metais atliktas konsultacinės bendrovės „Simon-Kucher & Partners“ tarptautinis tyrimas. Dėl to verslas turėtų būti dar labiau suinteresuotas taikyti savo produkcijai aukštesnius reikalavimus, – pastebi L. Jankevičius. – Taip pat laikantis tokios strategijos yra žymiai lengviau prisitaikyti prie griežtėjančių ES ir nacionalinių reikalavimų.“

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Atsisiųsti

Atsisiųsti (9.5 MB)

Pasidalinti

Kitos naujienos
Daugiau