Snygis dieną apsunkino ne tik vairuotojams, bet ir paukšteliams – kaip galima jiems padėti?

12.12.2022 14:00:00 | Vilnius

paukst

Lietuvoje žiemoti lieka gausus būrys paukštelių: žvirbliai, zylės, dagiliai, bukučiai ir kt. Įprastai jie yra pasiruošę pasirūpinti savimi patys, bet šiąnakt iškrito apie 2 cm sniego per valandą, taigi ryte ne tik keliai, bet ir pievos, medžiai, krūmai – viskas buvo užklota bent 20-ies centimetrų balta paklode. Tad maisto paieškos šalyje žiemojantiems paukšteliams apsunko. „Lidl“ pranešime žiniasklaidai dalijasi patarimais, kaip tokiomis sąlygomis tinkamai padėti paukščiams pasistiprinti ir išgyventi ekstremaliomis sąlygomis.

Vieta: kur lesinti, kad paukšteliai atrastų

Įprastai lesalą paukščiams galima paberti ir tiesiai ant žemės, jie jį nesudėtingai atranda ir skanauja. Bet tokiais orais kaip dabar gausus sniego sluoksnis trukdo paukščiams rasti lesalą, nes jis sminga gilyn ir tampa sunkiau ne tik pasiekiamas, bet ir pastebimas. Tokiomis sąlygomis paukščių maitinimui geriau pasitelkti naujas arba jau iš anksčiau pakabintas lesyklėles – tik jas būtina išvalyti nuo susikaupusio sniego.

Dar viena alternatyva snieguotu oru yra specialiai ant šakų kabinami lesalai. Dėl savo mobilumo jie, nors ir gali būti apsnigti, bet nepasislepia giliai pusnyse, o paukšteliai gali juos lengviau pastebėti ir pasistiprinti.

Lesalas: kuo lesinti, kad paukšteliams nestigtų energijos

Svarbu tinkamai pasirinkti ne tik lesinimo vietą, bet ir patį lesalą. Žiemą paukščių maisto ištekliai Lietuvoje labai riboti, todėl juos reikėtų vaišinti tokiais produktais, kurie suteiktų daug energijos. Tam idealiai tinka saulėgrąžos, bet jos negali būti skrudintos. Taigi nepirkite tokių saulėgrąžų, kurias pirktumėte sau.

Taip pat nereikėtų pamiršti, kad paukščiams žiemą svarbu ne tik riebalai, bet ir baltymai. Norėdami užtikrinti paukštelių pilnavertę mitybą, galite jiems pasiūlyti neskrudintų ir nesūdytų žemės riešutų. Mažųjų giesmininkų baltymų atsargomis padės pasirūpinti ir specialūs paukščių lesalo kamuoliukai su proteinais. Jie tinkami naudoti tiek kartu su specialiais laikikliais, tiek jau jūsų turimose lesyklėlėse.

Specialiai paukšteliams skirtą lesalų asortimentą rasite „Lidl“ parduotuvėse. Čia galėsite įsigyti paukščiams skirtų neskrudintų ir net lukštentų saulėgrąžų, paukščių lesalo kamuoliukų bei žiedų, jiems skirtų laikiklių, taip pat ir žemės riešutų specialioje gilės formos lesyklėlėje.

Priežiūra: ne tik papildyti, bet ir išvalyti

Jei lesalą paukščiams įprastai beriate į lesyklėlę, tuomet labai svarbu ją tinkamai prižiūrėti, ypač kai keičiasi orų sąlygos. Lesyklėlę reikėtų ne tik reguliariai papildyti paukščiams tinkamu maistu, bet kartas nuo karto ir ją išvalyti. Tinkamas valymas neleis įsiveisti pelėsiui bei sumažins užkrečiamų paukščių ligų plitimo riziką.

Jei lesyklėlė yra lengvai nuimama, ją reikėtų parsinešti namo ir nuplauti šiltu vandeniu. Svarbu, kad prieš nešdami ją atgal į lauką, leistumėte jai pilnai išdžiūti. Jei lesyklėlė yra pritvirtinta taip, kad negali būti paprastai nuimta, tuomet tiesiog ištuštinkite ją nuo užsilikusių lesalo likučių ir tik tada pilkite naują maisto porciją.

Rutina: sugalvokite lesinimo planą ir jo laikykitės

Pradėjus lesinti paukštelius, rekomenduojama laikytis pastovios rutinos. Paukščiai – protingi gyvūnai, jie perpras atsiradusį lesinimo ritmą ir reguliariai sugrįš prie lesyklėlės pasistiprinti. Įprastomis žiemos sąlygomis paukščius lesinti pakanka kas porą dienų. Bet esant tokiam stipriam snygiui kaip dabar, kai jos kitas lesalas nėra prieinamas, lesyklėlę galite papildyti ir du kartus per dieną.

Taip pat atkreipkite dėmesį, kad žiemai einant į pabaigą, rekomenduojama paukščių lesinimo nenutraukti staiga. Reikėtų išlaikyti jo reguliarumą, bet palaipsniui mažinti duodamo lesalo kiekį ir taip skatinti paukštelius pačius pradėti ieškoti maisto.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Pasidalinti

Daugiau