Sodas ar daržas net ir jūsų bute – kaip sumaniai išnaudoti kiekvieną laisvą namų kampelį?

28.04.2022 09:00:00 | Vilnius

..

Sodo ir daržo sezonas dar tik įsibėgėja, todėl norintys rudeniop džiaugtis dosniu gėrybių derliumi dar gali suspėti įšokti į šį traukinį. Visgi, nereto daržininkystės gerbėjo viltis sudaužo tai, kad namuose nėra pakankamai vietos augalų auginimui, tuo labiau net mažiausiai daržo lysvei ar žydinčių gėlių vazonui. Prekybos tinklas „Lidl“ ir daržininkė Solveiga Pranckūnė dalijasi patarimais ir pasakoja, kokius augalus rinktis bei kaip sumaniai išnaudoti kiekvieną laisvą namų kampelį.

Kiekvieną pavasarį sodininkai ir daržininkai apsupa save šimtais vazonuose bei loveliuose augančių sodinukų. Dažniausiai tokiu būdu yra papuošiamos visos namuose esančios palangės bei daugiau natūralios saulės šviesos gaunančios erdvės, pasakoja S. Pranckūnė. Tačiau neturint vietos, kur persodinti jau paaugusius daigus, gėlyną, sodą ar daržą įsirenkite ir kitose namų erdvėse.

Apsidairykite aplink – visur gali augti augalai

Kadangi ant palangių ar verandos, balkono grindų gali sutilpti tik labai ribotas vazonėlių ar gėlių lovelių skaičius, daržininkė pataria sumaniai išnaudoti vertikalias namų erdves.

„Jeigu turite aukštus langus ar stiklines balkonų duris – išnaudokite gaunamą šviesą ir šalia pastatykite aukštą lentyną augalams. Auginimas keliais aukštais padės sutaupyti vietos bei ženkliai praplės auginimo galimybes. Nedvejodami įsigykite ir pakabinamų krepšių augalams ar „apželdinkite“ namų sienas. Galima rasti įvairiausių augalų auginimo sprendimų net ir tuomet, jei daržininkaujate tik bute“, – pataria S. Pranckūnė.

Vienoje erdvėje sutalpinti daugiau augalų padės ir vazonų bokšteliai, kuriuose keliais aukštais gali žaliuoti braškės, žemuogės ar prieskoninės žolelės. Taip pat naudokite pakabinamus vazonus, o vijokliniams augalams leiskite „kopti“ sienomis – naudokite tinklus ar specialias atramas.

Balkonuose ir terasose profesionalė pataria naudoti pakeliamas lysves su kojelėmis, kurios tiks auginti salotas, ridikėlius, žirnius, lapinius kopūstus ar net morkas. Žinoma, nepamirškite ir įprastų vazonų – juose gali augti pomidorai, paprikos ar baklažanai, didesniuose galima auginti ir medelius.

Prekybos tinklas „Lidl“ turi pasiūlymą ir tiems, kurie nori namuose auginti šviežias žoleles, tačiau neturi nei balkono, nei terasos – jau dabar visose tinklo parduotuvėse galite rasti patogią augalų auginimo sistemą su LED apšvietimu.

„Nors kambarinės gėlės gali vešėti ir be papildomo apšvietimo, sumanius žiemą ar ankstyvą pavasarį auginti prieskoninius augalus, toks apšvietimas yra būtinas. Be to, papildomas apšvietimas paspartins augalų vystymąsi net ir šiltuoju metų laiku – jis tikrai patiks prieskoniams augalams, gėlėms ir ilgos vegetacijos augalų, pavyzdžiui, pomidorų, paprikų ar baklažanų, daigeliams auginti“, – patirtimi dalijasi S. Pranckūnė.

Kokius augalus pasirinkti?

Namuose neturint daug vietos įvairioms augalų rūšims auginti, tačiau norint mėgautis žaliuojančių daigelių ir lapelių įvairove bei derliumi, daržininkė pataria auginti žemaūgius pomidorus, paprikas ir čili pipirus. Šie augalai, pasak moters, nėra dideli, tačiau derlius gali būti nemenkas, o džiugins jis iki pat vėlyvo rudens.

Nedidelį sodą ar daržą taip pat galima susikurti ir atvirame balkone ar terasoje, tačiau čia susiduriama su negailestingu skersvėju. Aukštesniems augalams – agurkams, aukštiems pomidorams ar vijoklinėms gėlėms – vėjas gali pridaryti nemenkos žalos.

„Norint išvengti žalos, vėjuotose terasose ir balkonuose reikėtų rinktis kuo žemesnius augalus, rinktis nykštukines veisles. Išsigelbėjimu taps ir augalai su stambesniais stiebais bei gėles su smulkesniais žiedynais, kad vėjui nebūtų už ko „užsikabinti“, – pasakoja daržininkystės specialistė.

Jeigu norite vienu šūviu nušauti du zuikius arba, tiksliau sakant, auginti tokius augalus, kurie džiugins akį bei neš naudą, S. Pranckūnė pataria rinktis valgomas gėles. Pavyzdžiui, rugiagėlės, našlaitės, nasturtės ar agurklės ne tik papuoš balkoną ar terasą, bet ir įneš spalvų bei skonių į jūsų gaminamus patiekalus ir gėrimus.

Be to, kiekvieno jūsų namų svečio akį patrauks ir auginamas afrikinis agurkas. Nors tai yra patraukliai atrodantis vijoklinis augalas, jis šeimininkus apdovanos į arbūzus panašių mažų agurkėlių gausybe. Žinoma, naudą atrasite ir augindami įvairius prieskoninius augalus. Rozmarinas, čiobrelis, lauramedis ar levandos ne tik papuoš namus, bet ir valgių lėkštes.

Kad sodininkystės bei daržininkystės darbai šį sezoną būtų kuo sklandesni, „Lidl“ prekybos tinklas paruošė daug naudingų prekių-pagalbininkių. Jau dabar artimiausioje tinklo parduotuvėje ieškokite „Parkside“ prekės ženklo šiltlysvės ar jau minėtos augalų auginimo sistemos su LED apšvietimu.

Nuosavos žemės lopinėlį turintiems daržų bei sodų savininkams „Lidl“ siūlo įsigyti benzininę vejapjovę, „Karcher“ prekės ženklo mechaninę šluotą bei aukšto slėgio plovimo įrenginį. Pirkėjų taip pat laukia daugybė sodo įrankių ir laistymui skirtų žarnų jungimo rinkinių – skubėkite susipažinti su pilnu sodo ir daržo prekių asortimentu internete skaitant naujausią „Namie kaip sode“ prekių leidinį ar užsukę į artimiausią parduotuvę.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Atsisiųsti

Atsisiųsti (702.91 KB)

Pasidalinti

Kitos naujienos
Daugiau