Po žiemos parudavusi veja: ką daryti, norint atkurti vejos žalumą?

18.03.2022 09:00:00 | Vilnius

.

Basomis kojomis jausti ryto rasą ant žolės – tikras malonumas, tačiau po šaltos ir snieguotos žiemos, daugelis šeimininkų negali pasigirti savo vejos grožiu. Veja neretai būna išretėjusi, o ankstesnę žalumą pakeičia rudos dėmės bei samanos. Kokios priemonės padės atkurti pažeistą ir nualintą veją bei kaip kitąmet nesusidurti su tokiomis pačiomis problemomis? Į visus klausimus atsako ir jūsų žaliuojančia veja rūpinasi prekybos tinklas „Lidl“.

Metas atsigriebti už rudens klaidas

Vos tik ištirpsta paskutinės sniego pusnys, nuosavų namų ir sodų šeimininkai iškart skuba gelbėti savo veją – neretai veja neatlaiko jai mestų žiemos iššūkių ir pavasarį pasitinka išretėjusi bei sunykusi. Nors dėl to norėtųsi kaltinti žiemišką Lietuvos klimatą, tačiau atsakomybę prisiimti reikia ir šeimininkams, kurie jos nepuoselėja ar neteisingai paruošia veją žiemos sezonui.

Pavyzdžiui, rudens metu nuo vejos nepašalinus nukritusių medžių lapų bei į šalį nepatraukus gėlių vazonų ar kitų daiktų, pavasarį veja tose vietose bus pageltusi. Panašias pasekmes gali sukelti ir laiku nenupjauta žolė, žiemą sumindžiotas sniegas ar į ledą pavirtusios pusnys. „Lidl“ perspėja, kad ten, kur anksčiau augo graži ir žalia veja, dabar gali veistis pelėsis, lemsiantis žolės sunykimą.

Jeigu minėtų darbų neatlikote rudenį, pavasarį raitokitės rankoves ir sodo pašiūrėje ar sandėliuke ieškokite grėblio. Puikų sodo ir daržo pagalbininką – lapų grėblį – rasite ir artimiausioje „Lidl“ prekybos tinklo parduotuvėje, o tuomet kuo skubiau nuo vejos pašalinkite visus nešvarumus: medžių šakas, lapus, šiukšles ir nušalusius augalus. Taip pat atidžiai iš vejos išrinkite ir stambesnius akmenukus, kurie vėliau gali sugadinti jūsų žoliapjovę.

Vejos atnaujinimo darbai miegančių nelaukia

Sekantis darbas jūsų užduočių sąraše yra vejos aeravimas. Jūsų sode dominuojant kietai dirvai, veją subadykite specialiai šiam darbui skirtais dantytais įrankiais – tokiu būdu dirvą praturtinsite deguonimi ir šaknys galės geriau įsisavinti trąšas.

Jeigu vejos dirvožemis yra laidus, aeravimo darbų etapą galite praleisti, tačiau tręšimo darbų prireiks abiem atvejais. Be to, jų šiukštu negalima atidėlioti, todėl pasirūpinkite veją atnaujinančiomis ir pamaitinančiomis trąšomis iš anksto ir tręšti pradėkite kai oro temperatūra nenukrenta žemiau 5-10 laipsnių termometro stulpelyje.

Sunykusias vejos vietas reikia atsėti, bet jokiu būdu nemėtykite sėklų aklai po visą vejos plotą. „Lidl“ pataria nuo labiausiai pažeistų vejos dalių pašalinti visas šiukšles ir užberti nedidelį kiekį naujo substrato – tai padės sėkloms greičiau sužaliuoti, o norėdami sutaupyti laiko rinkitės visose prekybos tinklo parduotuvėse parduodamą trąšų ir vejos sėklų mišinį. Sėklas berkite dviem viena kitai statmenomis kryptimis, kadangi taip yra užtikrinamas žolė tankumas ir velėnos tvirtumas.

Tam, kad apsaugotumėte sėklas nuo pavasarinio lietaus, kuris gali jas išplauti, pasėtos žolės plotelį sugrėbstykite ir suvoluokite, jog stipriau įsišaknytų. Nepamirškite ir palaistyti, bet verčiau patikrinkite ateinančių dienų orų prognozes ir tik vėliau imkitės laistytuvo. Pavasario pradžioje drėgmės paprastai pakanka, todėl laistyti reikėtų tik uždėjus sausrai.

Nors prieš žiemą veją patariama nupjauti kuo trumpiau, „Lidl“ pažymi, kad pirmąjį kartą naujajame sezone reikėtų palikti bent 6-8 centimetrų aukščio veją. Be to, sodo veją pjaukite laikydamiesi reguliaraus pjovimo grafiko. Šį darbą atlikite kas kelias dienas ar kiekvieną savaitgalį – nuolat besikeičiantis laiko tarp dviejų pjovimų tarpas naujai pasėtai vejai kelia didelį stresą.

Žaliuojanti veja – kiekvienų namų pasididžiavimas

Žinoma, tam tikros vejos problemos ištinka nepriklausomai nuo metų laiko ar oro temperatūros. Pavyzdžiui, vejoje atsiradę rudi išdžiūvusios žolės plotai gali reikšti ir tai, kad jūsų augintis ten atlieka savo gamtinius reikalus. Nors pradžioje veja gali atrodyti itin žalia, vėliau ji išdega ir visiškai sunyksta, o jai atsigauti padės tik papildomos jūsų pastangos – dirvos atnaujinimas, sėjimas ir tręšimas.

Vejos išretėjimą pavasarį gali lemti ir nepakankamas drėgmės kiekis praėjusios vasaros metu – žolės šaknys nespėjo sukaupti reikiamų medžiagų ir nepajėgė atlaikyti žiemos šalčių. Tokiais atvejais subtilią ir prižiūrimą vejos žolę pakeičia nepageidaujamos samanos, tad po ranka turėkite ir trąšų su amino rūgštimis, kurios neleidžia samanoms gyvuoti, o žolei suteikia žalesnę spalvą. 

Daugiau sodo ir daržo priežiūros patarimų bei naudingų priemonių rasite „Lidl“ kataloge „Namie kaip sode“. Skaitydami naujausią katalogą sužinosite, kaip susikurti kvepiančių augalų oazę bei kokius įrankius geriausia naudoti kasdienei sodo ir daržo priežiūrai. Čia taip pat rasite visą kambarinių ir lauko augalų asortimentą, daugybę augalų daiginimo patarimų ir patogų augalų sėjimo ir sodinimo kalendorių, sukurtą drauge su daržininke Solveiga Pranckūne ir sodininku Pauliumi Pranckūnu.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Atsisiųsti

Atsisiųsti (967.01 KB)

Pasidalinti

Kitos naujienos
Daugiau