„Lidl“ ruoniukų projektui – metai: Baltijos jūros gyvūnams surinkta jau virš 62 tūkst. eurų, iniciatyva tęsiasi

04.07.2022 10:00:00 | Vilnius

Ruoniuke

Praėjusių metų liepą startavęs „Lidl Lietuva“ projektas „Duok ruoniukui penkis“ džiugina savo rezultatais. Tinklo pirkėjams įsigyjant daugkartinį, specialiai projektui sukurtą maišelį su ruoniuko atvaizdu, įmonė skiria po 0,05 euro Lietuvos jūrų muziejaus vykdomai Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos veiklai – per pirmuosius projekto metus surinkta daugiau nei 62 tūkst. eurų.

„Suteikdami mūsų prekybos tinkle apsilankantiems pirkėjams galimybę prisidėti prie ruonių išsaugojimo ir Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro vystymo, nesitikėjome, kad šis sprendimas sulauks tokio didelio palaikymo. Džiaugiamės, kad šalies gyventojai yra neabejingi socialiniams ir aplinkosauginiams iššūkiams bei ryžtasi prisidėti prie jų sprendimo. Pirkėjų dėka per pirmuosius projekto metus ruonių ir kitų gyvūnų, paukščių gydymui bei reabilitavimui paaukota net 62 tūkst. eurų. Tačiau tai ne pabaiga - prisidėti prie jūros ekosistemos tausojimo galima ir toliau, projektas tęsiasi“, – sako „Lidl Lietuva“ Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento vadovas Valdas Lopeta.

Atgavę jėgas ruoniukai jau paleidžiami į jūrą

Šį pavasarį Baltijos jūros pakrantėje rasti 22 nusilpę ir ligoti Baltijos pilkųjų ruonių jaunikliai. Nors trijų žinduolių Lietuvos jūrų muziejaus specialistams išgelbėti, deja, nepavyko, likusieji ruoniukai tęsiant tradiciją pavadinti įmantriais Raudonojoje knygoje esančių Lietuvos augalų vardais: pamestinukams suteikti Smiltės, Vikio, Kardelio, Gvazdiko, Dobilo, Česnako, Slyvos ir kiti vardai.

„Visi ruonių mažyliai yra atgavę jėgas, nesiskundžia apetitu ir keli jų jau sveria virš 40 kg. Tiesa, ruoniukų grupėje yra dvi inteligentiškos jaunos patelės, kurioms vis dar reikia peilio ir šakutės, mat silkę ėda tik mažais gabaliukais. Nors lėčiau nei kiti grupelės žinduoliai, jos taip pat mokosi išgyventi jūroje būtinų įgūdžių, grundalus gaudo ir ryja jų nė nedraskydamos“, – Lietuvos jūrų muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas.

Ruoniukais besirūpinantis specialistas atvirauja, kad vieno mažylio slaugymo ir gydymo išlaidos kainuoja per 1200 eurų. Jeigu ruoniukas į Lietuvos jūrų muziejų atkeliavo turėdamas sunkesnių sveikatos problemų, minėta suma dar išauga, todėl „Lidl“ pirkėjų pagalba rūpinantis žinduoliais yra itin reikalinga.

Pavyzdžiui, dalį projekto metu suaukotų lėšų A. Grušas jau panaudojo įsigyjant ruoniukų slaugymui būtiną aprangą, daugiau išlaidų pareikalaus prie gyvūnų pritvirtinami specialūs siųstuvai. Vienas toks prietaisas kainuoja apie 4-5 tūkst. eurų, tačiau tokiu būdu specialistai gali stebėti žinduolius ir rinkti apie juos moksliniams tyrimams reikalingą informaciją.

Aštuoni iš šiemet slaugytų ruoniukų antroje birželio mėn. pusėje buvo sėkmingai paleisti į laisvę. Jie laivu išgabenti 8 kilometrus į Baltijos jūrą, toliau nuo kranto, kur nėra jiems pavojingų žvejų tinklų. Kitų sustiprėjusių mažylių paleidimas į jūrą planuojamas artimiausiu metu, vos tik jie pasieks reikiamą svorį.

Reabilitacijos centro atidarymas – jau rudenį

Nors per kelis dešimtmečius Lietuvos jūrų muziejuje specialistams pavyko išslaugyti ir į laisvę paleisti apie 170 gyvūnų, įstaigoje esanti infrastruktūra nėra pritaikyta ruoniukų globai ir gydymui, pažymi A. Grušas. Todėl jau artėjantį rudenį šalia muziejaus duris praversiantis Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras gerokai palengvins nusilpusių ruoniukų ir kitų gyvūnų priežiūros procesus. Specialisto teigimu, naujame centre vienu metu bus galima slaugyti net 30 mažylių.

„Nors rūpinamės ruoniukais iki jie atgauna jėgas ir gali būti paleidžiami į jūrą, jaučiame didžiulį tinkamos infrastruktūros trūkumą. Pavyzdžiui, ruoniukus teko apgyvendinti ir viename iš muziejaus administracinio pastato kabinetų, kur jiems įrengėme vonią, o prieš keletą savaičių viename baseine buvo laikomi net 13 ruoniukų. Jie neturi užtektinai erdvės, jos trūkumas apsunkina ir mažylių maitinimą – vyksta kautynės dėl žuvies, sunku sužiūrėti, kiek maisto kuriam ruoniukui atitenka“, – pasakoja A. Grušas.

Specialistas džiaugiasi, kad pradėjus veikti Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrui, mažyliams neteks gyventi susigrūdus. Iš pradžių jie bus skirstomi į baseinus ir vonias pagal nusilpimo lygį ir ligų rūšį, keturiuose antro etapo baseinėliuose ruoniukai bus pratinami prie vandens, mokinami savarankiškai maitintis. Vėliau baseinų kaimynais taps tik panašiais charakterio bruožais pasižymintys mažyliai.

Centre taip pat bus įrengti šeši vidiniai baseinai ir keturi mažieji lauko baseinai, specialus baseinas jūrų paukščiams ir didysis, net 280 kubinių metrų talpos baseinas. Komplekse taip pat atsiras gyvūnų apžiūrų kabinetas ir operacinė, bus įrengtos šešios reanimacinės palatos su visa reikalingiausia įranga.

 Dalis nerūdijančio plieno įrangos ir būtinų prietaisų bus įsigyti už „Lidl“ pirkėjų suaukotas lėšas. Pašnekovo teigimu jau artimiausiu metu bus perkamos vonios, stalai maisto ruošimui ir ruoniukų priežiūrai, mėsmalė maisto smulkinimui, svarstyklės, kibirai, buitiniai šaldytuvai maisto laikymui, silikoninės žarnos zondavimui ir kt.

Planuojama, kad naujasis Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras darbą pradės jau rudenį. Šiuo metu vyksta pastato vidaus ir išorės apdailos, inžinerinių sistemų įrengimo užbaigiamieji darbai, baigiama rekonstruoti iki reabilitacijos centro vedanti Smiltynės gatvės dalis.

Maišeliai su ruoniuku – aplinkai draugiškas pasirinkimas

Prie Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro atidarymo prisideda ir „Lidl“ bei prekybos tinklo lankytojai. Per pirmuosius projekto „Duok ruoniukui penkis“ metus surinkta daugiau nei 62 tūkst. eurų.

Prekybos tinklas primena, kad projektas „Duok ruoniukui penkis“ – „Lidl“ vykdomos plastiko strategijos dalis. Dar 2019 m. „Lidl Lietuva“ pristatė kampaniją „Banginio dydžio dėkui“ – jo metu prekybos tinklas atsisakė vienkartinių plastikinių pirkinių maišelių, taip siekiant pirkėjus paskatinti rinktis aplinkai draugiškesnes alternatyvas.

Daugkartinio naudojimo maišeliai su ant jų pavaizduotu ruoniuku yra pagaminti naudojant 50 proc. perdirbtų medžiagų, jų kaina siekia 0,35 euro, iš kurių 0,05 euro yra skiriama Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrui. Specialius projekto maišelius galima įsigyti visose „Lidl“ parduotuvėse Lietuvoje.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Atsisiųsti

Atsisiųsti (463.96 KB)

Pasidalinti

Kitos naujienos
Daugiau