Tekstilė

TVARESNĖ TEKSTILĖ

Tekstilės gaminiai sudaro ganėtinai didelę „Lidl“ asortimento dalį, tad jiems skiriame ypatingą dėmesį – siekiame klientams pasiūlyti kokybiškus gaminius bei sumažinti aplinkos ir socialines rizikas, susijusias su tekstilės gamyba.

Medvilnė

Medvilnė

Medvilnė yra populiariausias natūralus pluoštas tekstilės pramonėje. Ji dažnai yra auginama monokultūrinėse plantacijose, kur yra sunaudojami dideli kiekiai vandens, intensyviai naudojamos mineralinės trąšos ir pesticidai, teršiantys aplinką bei kenkiantys biologinei įvairovei. Didėjant žmonių populiacijai bei populiarėjant greitai madai, auga ir tekstilės gaminių paklausa. Papildomam medvilnės kiekiui užauginti reikalingi vis nauji žemės ūkio plotai – dėl to neretai yra naikinami miškai ir jų biologinė įvairovė, tokiu būdu taip pat skatinama klimato kaita.

Apdorojant, dažant audinius susiduriama ir su neatsakingu cheminių medžiagų naudojimu. Gamykloje nesant tinkamų nuotekų valymo įrenginių, pavojingos medžiagos toliau patenka į aplinkinius vandenis. Neatsakingas cheminių medžiagų tvarkymas taip pat gali neigiamai veikti darbuotojų sveikatą, ypač nenaudojant tinkamų saugos priemonių. Be to, tekstilės pramonėje susiduriama ir su darbuotojų teisių pažeidimais, socialinių standartų nepaisymu.

Atsižvelgdami į šias problemas, užsibrėžėme tokius tikslus mūsų privačių prekių ženklų gaminiams, turintiems medvilnės:

  • Nuo 2022 finansinių metų pabaigos tekstilės prekėms naudosime tik tvariau užaugintą medvilnę (pavyzdžiui, turinčią „Cotton made in Africa“, „Fairtrade“ arba „Better Cotton Initiative“ sertifikatą);
  • Nuo 2022 finansinių metų pabaigos bent 15 proc. medvilninių tekstilės gaminių bus gaminami naudojant būtent ekologišką medvilnę, o iki 2025 metų pabaigos prekių su ekologiška medvilne kiekį planuojame padidinti iki 20 proc. Tam pasitelkiame pasaulyje pripažintus standartus – „Global Organic Textile Standard“ bei „Organic Content Standard“.

Celiuliozė

Miškas

Trūkstant medvilnės, auga celiuliozinių pluoštų – viskozės, liocelio, modalo – paklausa. Nors šie pluoštai yra gaminami iš natūralios medžiagos (celiuliozės) ir yra natūraliai suyrantys, dėl gamyboje naudojamų cheminių procesų ir cheminių medžiagų jie priskiriami dirbtiniams pluoštams arba pusiau sintetiniams pluoštams. Populiariausia tarp tokių pluoštų yra viskozė. Lyginant su medvilne, jos gamybai reikia mažesnių žemės plotų ir vandens sąnaudų. Nepaisant to, gaminant celiuliozinius pluoštus, svarbu užkirsti kelią miškų naikinimui ir užtikrinti atsakingą cheminių medžiagų naudojimą gamybos procesuose. 

Dėl šių priežasčių jau nuo 2020 finansinių metų pabaigos savo privačių prekės ženklų tekstilės gaminiams naudojame tik tvariau išgautus, sertifikuotus celiuliozės pluoštus – dažniausiai „Lenzing™ EcoVero™“ viskozę bei „Lenzing™ Tencel™“ liocelį bei modalą.

„Lenzing AG“ – viena inovatyviausių įmonių grupių aplinkai draugiško celiuliozinio pluošto gamybos srityje. Jų gaminamam „EcoVero™“ pluoštui gaminti yra naudojama tvariai valdomų miškų, turinčių FSC sertifikatą, mediena. „EcoVero™“ gamybos procesai yra draugiškesni aplinkai, o ištekliai naudojami efektyviau – lyginant su įprastu viskozės gamybos procesu, išmetama iki 50% mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir sunaudojama beveik dvigubai mažiau vandens. „EcoVero™“ pluoštui buvo suteiktas Europos ekologinis ženklas („EU Ecolabel“). „Tencel™“ prekės ženklo medžiagos taip pat pasižymi draugiškumu aplinkai, todėl jam taip pat yra suteiktas Europos ekologinis ženklas.

GYVŪNINIAI PRODUKTAI

Fur Free Retailer

Kai kuriems tekstilės gaminiams, batams ir kitiems ne maisto produktams yra naudojamos gyvūninės kilmės sudėtinės dalys. Šioje srityje griežtai laikomės šių vidinių nuostatų mūsų privačių prekių ženklų gaminiams:

  • Nenaudojame pūkų, pešamų nuo gyvų paukščių; prekės su pūkais turi turėti „DownPass“ sertifikatą;
  • Nenaudojame merino vilnos, kuriai taikoma avių kirpimo praktika, angliškai vadinama „mulesing“;
  • Nenaudojame angoros vilnos;
  • Naudojame tik tokią ėriukų odą, kuri yra maisto pramonės subproduktas;
  • Nenaudojame jokio kailio ir esame „Fur Free Retailer“ iniciatyvos nariai;
  • Nenaudojame sudėtinių dalių, gautų iš egzotinių, saugomų gyvūnų (pavyzdžiui, roplių).

„Lidl“ jau daug metų aktyviai įgyvendina ir įvairias kitas priemones aplinkos apsaugos bei socialinių standartų gerinimui, žmogaus teisių apsaugai bei korupcijos naikinimui tekstilės sektoriuje, yra įsitraukusi į įvairias iniciatyvas. Pavyzdžiui, prisijungėme prie „Greenpeace Detox“ kampanijos, „Fur Free Retailer“ iniciatyvos, Bangladešo susitarimo dėl priešgaisrinės saugos, „ACT“ iniciatyvos dėl pragyvenimo lygį atitinkančio darbo užmokesčio ir kt.

DAUGIAU APIE TVARUMĄ TEKSTILĖS SRITYJE