Gyvūnams draugiškos Velykos – kodėl verta rinktis laisvai auginamų vištų kiaušinius?

11.04.2022 09:00:00 | Vilnius

Ekologiski kiausiniai

Kuomet kalba pasisuka apie Velykas ir jų tradicijas, vis dažniau svarstoma, kaip šiai šventei pasiruošti atsakingiau. Tačiau čia neapsiribojama vien tik tvariomis velykinėmis dekoracijomis ar maisto likučių panaudojimu – pabrėžiama ir kiaušinių, kuriuos marginate, kilmė. Prekybos tinklas „Lidl“ ragina pirkėjus galvoti apie gyvūnų gerovę ir rinktis laisvai arba ant kraiko laikomų vištų kiaušinius.

Pastaruoju metu vis labiau įprasta rinktis su aukštesniais gyvūnų gerovės standartais siejamas prekes. Ši tendencija ypač pastebima kiaušinių vartojimo pokyčiuose – pirkėjai vis dažniau renkasi ekologiškus, laisvai ar ant kraiko laikomų vištų kiaušinius, o narvuose laikomų vištų kiaušinių paklausa po truputį mažėja.

Kaip pastebi Rasa Didjurgytė, „Lidl Lietuva“ socialinės atsakomybės konsultantė, šiuos pokyčius prekybos tinklas priima teigiamai ir papildomai skatina klientus rinktis kiaušinius iš gyvūnų gerove labiau besirūpinančių paukštynų.

Dedeklės vištos – nuo ganyklos iki narvo

Kad pirkėjams būtų lengviau suprasti, kokius „patogumus“ paukštininkystės ūkiuose turi dedeklės vištos, visi prekyboje esantys kiaušiniai privalomai ženklinami gamintojo kodu. Pirmasis šio kodo skaitmuo – nuo 0 iki 3 – reiškia vištų laikymo būdą, o kuo jis yra mažesnis, tuo geresnėmis sąlygomis laikomos dedeklės vištos.

0 žymimi ekologiškuose ūkiuose sudėti kiaušiniai; 1 reiškia laisvai laikomų vištų kiaušinius; 2 žymi ant kraiko laikomų vištų kiaušinius; 3 – narvuose laikomų vištų kiaušinius. Vištų laikymo būdą taip pat galima rasti tiesiog ant kiaušinių pakuotės.

Ekologiški kiaušiniai iš šios ketveriukės išsiskiria tuo, kad juos tiekiantiems paukštininkystės ūkiams yra taikomi ekologinio ūkininkavimo reikalavimai, pažymi „Lidl“. Šiuose ūkiuose auginamos vištos lesinamos ekologišku pašaru, užaugintu be pesticidų, be mineralinių trąšų, pašarams paruošti yra naudojami tik natūralūs priedai ir taikomi kiti ekologinio ūkininkavimo reikalavimai. Be to, dedeklės vištos gali laisvai lesioti žolę ganyklose.

Pastarasis aspektas yra taikomas ir vištoms, kurių sudėti kiaušiniai žymimi vienetu – paukščiams yra sudaromos sąlygos išeiti į lauko aptvarus, taigi jos gauna ir natūralios saulės šviesos. O ant kraiko, pavyzdžiui, žvyro, medžio drožlių ar šiaudų, laikomos vištos gali laisvai vaikščioti po paukštidę, tačiau negali išeiti į lauką.

Narvuose laikomos vištos gyvena skurdžiausiomis sąlygomis, neatitinkančiomis natūralių paukščių poreikių. Pasak gyvūnų gerove besirūpinančių organizacijų, šios vištos visą gyvenimą praleidžia ne tik uždarose patalpose, bet yra nuolatos uždarytos narvuose, negali pilnai išskleisti sparnų, dėl erdvės trūkumo kenčia nuolatinį stresą.

„Lidl“ prekybos tinklas planuoja palaipsniui atsisakyti narvuose laikomų vištų kiaušinių ir tą patį rekomenduoja savo klientams. Anot R. Didjurgytės, įmonė nuolatiniame asortimente turi tiek ekologiškų, tiek laisvai ar ant kraiko laikomų vištų kiaušinių, o narvuose laikomų vištų kiaušinių žada atsisakyti iki 2024 m. pabaigos. Dar po metų planuojama atsisakyti narvuose laikomų vištų kiaušinių privačių prekės ženklų produktų sudėtyse.

Putpelių kiaušiniai – alternatyva įprastiems

Kadangi prieš Velykas visi rūpinasi kiaušinių atsargomis, „Lidl“ ragina pirkėjus rinktis ekologiškus, laisvai arba bent jau ant kraiko laikomų vištų kiaušinius. Puikia alternatyva įprastiems margučiams gali tapti ir nuolatiniame „Lidl“ parduotuvių asortimente esantys putpelių kiaušiniai. Be to, putpelės yra laikomos laisvai, tad klientams nereikia nerimauti dėl jų gerovės.

Putpelės yra laikomos egzotiniais naminiais paukščiais, o jų dedamus kiaušinius nesunku atskirti dėl taškuoto ir itin plono lukšto – dėl šios savybės putpelių kiaušinius galima vartoti ir su lukštu. Kitas svarbus šių kiaušinių bruožas – mažas dydis, pažymi „Lidl Lietuva“ Kokybės užtikrinimo departamento atstovas Karolis Lebednikas.

„3-4 putpelės kiaušiniai savo dydžiu prilygsta vienam vištos kiaušiniui, tačiau putpelių kiaušinius galime vadinti fenomenaliais dėl savo maistinių savybių ir gausybės antioksidantų, vitaminų bei mineralų, pavyzdžiui, seleno, geležies, riboflavino, fosforo ir vitamino B12. Putpelių kiaušinius vartoja tiek kitiems kiaušiniams jautrūs žmonės, tiek ir besilaikantys įvairių dietų, mat viename putpelės kiaušinyje yra maždaug tik 15 kcal“, – sako K. Lebednikas.

Įdomu dar ir tai, kad putpelių kūno temperatūra yra 42 laipsniai, o tokios sąlygos yra nepalankios vystytis salmonelių genties bakterijoms. Be to, putpelės turi antibakterinių fermentų, taip pat sumažinančių salmonelių riziką, tačiau tiek paprastus, tiek putpelių kiaušinius rekomenduojama vartoti tik termiškai apdorotus. Ruošdamiesi Velykoms nepamirškite esminių virtuvės higienos ir atsargos priemonių – visus kiaušinius, ypatingai vištų, žąsų ir ančių, patariama vartoti tik tinkamai išvirtus ar iškeptus ir būtina plauti rankas bei visus paviršius, turėjusius sąlytį su žaliais kiaušiniais.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Kategorijos


Atsisiųsti

Atsisiųsti (19.74 MB)

Pasidalinti

Kitos naujienos
Daugiau