Vaisiai ir daržovės – sveikos mitybos pagrindas: į ką atkreipti dėmesį juos renkantis?

09.01.2024 11:00:00 | Vilnius

Vaisiai ir daržovės

Mitybos specialistai nuolat kartoja, kad Lietuvos gyventojai turi valgyti daugiau vaisių ir daržovių. Šiais produktais praturtinta mityba naudinga tiek žmonių, tiek planetos sveikatai. Deja, neretai vaisiai ir daržovės yra auginami ne itin sveikatai bei planetai palankiu būdu. Dėl to augintojams ir tiekėjams „Lidl Lietuva“ taiko griežtesnius reikalavimus. Kaip prekybos tinklas užtikrina, kad jų asortimente būtų tik atsakingai užauginti ir žmogui naudingi vaisiai bei daržovės, pasakoja Karolina Labulytė, „Lidl Lietuva“ Pirkimų tarnybos tvarumo specialistė.

„Švieži vaisiai ir daržovės neabejotinai vienas svarbiausių sveikos mitybos elementų, tačiau, kad šie mineralų ir vitaminų šaltiniai ne tik būtų skanūs ir gražūs, bet ir teiktų naudą, jie turi būti ir tinkamai užauginti. Dėl šios priežasties siekiame užtikrinti, kad mūsų tiekėjai nenaudotų aplinkai ir žmonėms kenksmingų chemikalų ir remtųsi atsakingos žemdirbystės praktikomis“, – sako K. Labulytė.

Pavyzdžiui, šviežių vaisių ir daržovių tiekėjų „Lidl“ reikalauja taikyti gerąją žemės ūkio praktiką pagal „GlobalG.A.P.“ sertifikavimo programą ir turėti atitinkamą sertifikatą, kuris įrodo, kad ūkyje yra tinkamai laikomasi saugos, kokybės bei aplinkos tausojimo reikalavimų. Vykdant „GlobalG.A.P.“ programoje numatytų reikalavimų laikymosi kontrolę, nuolat tikrinama, ar produktų auginimas konkrečioje aplinkoje nekelia rizikos vandens prieinamumui bei kokybei.

Be šio sertifikato, šviežių vaisių ir daržovių teikėjams „Lidl“ taip pat taiko ir kur kas griežtesnius reikalavimus nei numatyta ES teisės aktuose.

„Siekiant užtikrinti, kad pirkėjus pasiektų kuo kokybiškesni ir saugesni produktai, iš tiekėjų papildomai reikalaujame, kad vaisiuose ir daržovėse būtų ne daugiau kaip 5 cheminių medžiagų likučiai, o nustatytas jų kiekis neviršytų trečdalio ES reikalavimuose numatytos leistinos normos. Be to, prekybos tinklo tiekėjams yra draudžiama naudoti tam tikras chemines medžiagas, ypač tas, kurios yra žalingos tiek aplinkai, tiek žmonių sveikatai“, – aiškina K. Labulytė.

Taip pat „Lidl“ kovodamas su pasauline vandens trūkumo problema siekia iki 2026 m. vasario mėn. užtikrinti, kad mažmeninė prekyba vaisiais ir daržovėmis iš vandens stygių patiriančių šalių būtų 100 proc. sertifikuota pagal pripažintus tarptautinius vandens apsaugos standartus. Tarp šių šalių – Ispanija, Italija, Graikija, Portugalija, Egiptas, Marokas, Izraelis, Čilė ir Pietų Afrikos Respublika.

„Augalausis“ – gera proga į mitybą įtraukti daugiau daržovių ir vaisių

Siekiant, kad pirkėjų mityba būtų kuo sveikesnė bei palankesnė ne tik sveikatai, bet ir planetai, „Lidl Lietuva“ jau antrus metus iš eilės vykdo iniciatyvą „Augalausis“, kurio metu visą sausio mėnesį kalbama apie augalinės mitybos naudą, o pirkėjai kviečiami išbandyti augalinės kilmės produktus ir jais pakeisti įprastus gaminius iš mėsos.

„Pernai prie iniciatyvos prisijungę dalyviai dalijosi, kad tokia mityba prisideda prie geresnės savijautos – iš arti susipažinę su augalinio maisto įvairove jie pastebi turį daugiau energijos, o pavalgę nebejaučia sunkumo jausmo. Be to, moksliniai tyrimai įrodė, kad augalinė mityba net 75 proc. palankesnė planetai, dėl mažesnių šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų produktų auginimo bei gaminimo procese. Tad kviečiame pirkėjus sausio mėnesį įtraukti į savo mitybą daugiau tvariai užaugintų vaisių ir daržovių bei išbandyti kitų augalinių produktų“, – sako „Lidl Lietuva“ atstovė.

„Lidl“ turi specialią savo augalinei mitybai skirtą veganiškų maisto produktų liniją „Vemondo“, kurioje galima rasti tokių produktų kaip tofu, avinžirnių užtepėlės, įvairių skonių ledai, glotnučiai, veganiškas kibinas, ekologiški augaliniai gėrimai ar augaliniai paplotėliai.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Pasidalinti

Daugiau