Neabejotinai prireiks kantrybės: patarimai, kaip teisingai prižiūrėti veją
09.04.2024 10:00:00 | Vilnius
Sakoma, kad gražus namas puošia jūsų sodą, bet jam dar daugiau grožio suteiks ir tinkamai prižiūrima veja. Be abejo, kur gi dar malonumas vasarą basomis bėgioti po žalią žolę ir visu kūnu jausti gamtos energiją. Kad veja džiugintų ne tik jūsų, bet ir kaimynų akį, patartina vadovautis keliais svarbiais priežiūros patarimais, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
„Lidl“ ekspertų teigimu, tinkamai prižiūrėti veją nėra sunku, tačiau tam reikia kantrybės ir pasiryžimo – tik taip galima tikėtis džiuginančio rezultato.
1. Pašalinkite piktžoles, samanas ir sudžiūvusią žolę. Ten, kur yra žolė, visada atsiras ir piktžolės – taip jau surėdyta gamta. Jos atsiranda net ten, kur mažiausiai tikimasi. Tam, kad piktžolės negadintų jūsų vejos, patartina jas išrauti, geriausia – su šaknimis. Pašalinkite ir samanas bei sudžiūvusią žolę. Kiaulpienes išravėkite dar iki pradedant joms žydėti.
Norint ilgaamžiškesnių rezultatų, galima veją nupurkšti specialiais preparatais, naikinančiais piktžoles, samanas, kerpes ir kt. Padėti gali ir geri priežiūros bei tręšimo įpročiai – taip užauginsite tankią žolę, pro kurią neprasibraus piktžolės.
2. Nebijokite išretinti vejos. Skamba nerimastingai, tačiau šis sprendimas gali suteikti naujos gyvybės jūsų vejai. Praretinę veją, ne tik atsikratysite sudžiūvusia žole, bet ir paruošite veją aeravimui. Be to, jei retinimui naudosite grėblį, dar ir gerai pasportuosite.
3. „Susidraugaukite“ su aeratoriumi. Veją praretinote, ir dabar metas ją aeruoti – dirvožemyje padaryti mažytes skylutes. Per jas dirvožemis geriau įsisavins vandenį ir maistines medžiagas. Patartina aeruoti rudenį ir pavasarį, bent kartą per keletą metų. Jei dirvožemis – kietesnis, tai reikėtų daryti kasmet.
4. Dosniai priberkite sėklų. Ne, tai nereiškia, kad turite iš naujo pasodinti veją – tai užtruks, ir teks vėl nerimauti dėl būsimo rezultato. Tiesiog į paruoštą dirvą priberkite naujų sėklų, kurioms sudygus, bus užpildyti retesni vejos tarpai. Jei norite, kad sėklos gerai prigytų, naudokite šiek tiek trąšų. Beje, neskubėkite nupjauti naujai išdygusios vejos – palaukite, kol ji užaugs iki 5–8 cm aukščio.
5. Veją šienaukite ir formuokite. Bene lengviausias ir paprasčiausias būdas pasirūpinti gražiai atrodančia veja – ją reguliariai šienauti ir formuoti. „Lidl“ ekspertai pataria atsižvelgti į keletą veiksnių, kurie vejos priežiūrą padarys maloniu užsiėmimu.
Pirmiausia, pasirūpinkite, kad jūsų vejapjovės ašmenys būtų tvirti ir aštrūs. Šienaudami žolę palikite ją šiek tiek aukštesnę, ir šienaukite dažniau, o ne nuskuskite iki žemės. Kitu atveju, rizikuojate išdžiovinti veją, kurioje netruks sau vietos atrasti piktžolės ir samanos.
6. Pasirūpinkite tinkamomis maistinėmis medžiagomis. Jei savo augalams negailite trąšų ir kitų naudingų medžiagų, jų reikia ir jūsų vejai. Veja prie namų džiugina jus mažiausiai pusmetį, o ją sudaro milijonai mažų augalėlių, kiekvienam kurių reikia vandens ir maisto. Pastebėjus išretėjusią, gelstelėjusią ar kitaip nenatūraliai atrodančią pievelę, išmėginkite specialias trąšas.
7. Pažvelkite į kalendorių. Nors atrodo, kad veja džiugina tik šiltuoju metų laiku, ji gyvuoja visus metus. Prasidėjus pavasariui ir šalčiams nurimus, patartina „pamaitinti“ savo kiemo puošmeną. Būtent šiuo metų laiku vejai itin reikia sustiprėti.
Vasarą, kai ant pievelės praleidžiame nemažai laiko – nuo lauko žaidimų iki smagių vakarėlių prie grilio, augančią žolę sustiprins bei spalvos suteiks skystosios trąšos.
Tuo metu rudenį, orams atvėsus ir lapams nukritus, neretas pamiršta pasirūpinti veja, bet būtent tada jai ir reikia bene daugiausiai dėmesio, skiriant pakankamai maistinių medžiagų. Taip apsaugosite žolę nuo rudeninių šalnų ir artėjančios žiemos.