Žuvis

Žuvų ir vėžiagyvių pirkimo strategija

Augant žmonių populiacijai, didėja žuvies ir kitų jūros gėrybių vartojimas. Dėl didelio masto pramoninės žvejybos ir neatsakingų žvejojimo metodų, daug laukinių rūšių gresia išnykimas. Daugiau kaip pusė pasaulyje suvartojamos žuvies ir jūros gėrybių yra auginama akvakultūros ūkiuose, tačiau čia susiduriama su kitomis problemomis – prastomis auginimo sąlygomis, antibiotikų ir kitų vaistų naudojimu, aplinkinių ekosistemų tarša ir kt. Atsižvelgdama į šias problemas, „Lidl Lietuva“ bendradarbiauja su autoritetingomis tarptautinėmis organizacijomis, kurios skatina atsakingos bei tausojančios žuvininkystės metodus ir išduoda sertifikatus tiekėjams, besilaikantiems nustatytų kriterijų.

Formuodami asortimentą, teikiame prioritetą toms žuvims ir jūrų gėrybėms, kurioms mažiausiai gresia išnykimas, todėl savo privačių prekių ženklų produktams nenaudojame tokių žuvį:

  • kurios yra kilusios iš nykstančių arba pernelyg intensyvios žvejybos regionų;
  • kurioms gresia išnykimas;
  • kurios yra įtrauktos į nacionalinius bei tarptautinius saugotinų rūšių sąrašus, pavyzdžiui, IUCN Raudonąją knygą, ir kurios yra žymimos kaip nykstančios (angl. endangered), sparčiai nykstančios (angl. critically endangered), saugomos (angl. protected) arba laikinai saugomos (angl. moratorium species).

Pirmenybę teikiame žuvims ir vėžiagyviams, kurie yra žvejojami taikant tausojamuosius žvejybos metodus, sumažinančius priegaudą ir saugančius ekosistemas. Taip pat savo asortimente turime tik tokius privačių prekių ženklų tunų konservus, kuriuose yra tik „Dolphin Safe“ sertifikuotų tunų (taikant delfinams nekenksmingus žvejybos metodus). Tokių produktų pakuotės yra atitinkamai paženklintos. Taip pat išsikėlėme tokius papildomus tikslus mūsų privačių prekių ženklų žuvies produktams:

  • Nuo 2025 finansinių metų pabaigos siekiame naudoti tik tvariau sugautą laukinę žuvį ir vėžiagyvius, turinčius „MSC“ (angl. „Marine Stewardship Council“) sertifikatą*;
  • Nuo 2025 finansinių metų pabaigos siekiame naudoti tik tvariau akvakultūroje užaugintą žuvį ir vėžiagyvius, turinčius „ASC“ (angl. „Aquaculture Stewardship Council“) ar kitą priimtiną sertifikatą*;
  • Nuo 2025 finansinių metų pabaigos tuno konservams siekiame naudoti tik tvariau sugautą tuną, turintį „MSC“ ar kitą priimtiną sertifikatą arba sugautą tvaresniais žvejybos būdais (nenaudojant žuvis suburiančių įrenginių - „FAD-Free“ arba kartinėmis bei paviršinėmis ūdomis - „Pole & line“).

Šie tikslai apima mūsų šviežią, šaldytą žuvį ir vėžiagyvius bei jų produktus, taip pat žuvies konservus.

* Jei yra atitinkamų rūšių sertifikavimo standartai ir sertifikuotų žaliavų pasiūla.