Amžinai jaunas Vilnius: kaip savo gimtadienį švęstų Lietuvos sostinė, jei būtų vegetarė?
23.01.2024 | Vilnius
Sausio 25 d. savo gimtadienį švenčia Lietuvos sostinė Vilnius! Nors į aštuntą šimtmetį įžengęs miestas – nebe jaunuolis, tai nė kiek netrukdo švęsti savo gimtadienio su polėkiu ir šiuolaikiškai, pavyzdžiui, be mėsos. Ne veltui sausis – augalinės mitybos mėnuo, tad ir sostinės gimtadienį verta švęsti „augalausiškai“, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
Pirmą kartą pasaulis apie Vilnių sužinojo prieš 701-ius metus, kai 1323 m. vienu iš savo laiškų Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinę atvykti bei įsikurti pakvietė pirklius ir amatininkus.
Per daugiau nei septynis šimtmečius Vilnius augo ir keitėsi. Taip pat kito ir gyventojų gastronominiai įpročiai: nuo žvėrienos patiekalų iki šiuolaikinių gardumynų, kurių galima skanauti tiesiog pasiėmus su savimi ir užlipus į Gedimino bokštą ar grožintis Vilniaus panorama iš oro baliono. Jei tam pakaks drąsos, žinoma.
Nepaprastai gardūs ir įstabūs – žydiškieji falafeliai su lietuvišku priedu
Vilnius – daugiatautis miestas, ir jo neatsiejama dalis – žydiška virtuvė. Bene žinomiausias jos gardumynas – vegetariški avinžirnių kukuliai, vadinami falafeliais. „Lidl“ ekspertai šįkart kviečia išmėginti lietuviškam skoniui pritaikytą falafelių versiją, kuriai išskirtinės spalvos suteiks burokėliai.
Falafeliams prireiks:
2 virtų lietuviškų burokėlių
250 g konservuotų avinžirnių
2 skiltelių česnako
1 a. š. maltos džiovintos kalendros
1 a. š. malto kumino
Šlakelio alyvuogių aliejaus
Žiupsnelio druskos
Saujos kalendros lapelių
Padažui:
1 mango
1 skiltelės česnako
2 v. š. alyvuogių aliejaus
1 a. š. baltojo vyno acto
Žiupsnelio druskos, aitriosios paprikos miltelių
Falafeliams tinka tiek švieži, tiek virti burokėliai, bet su pastaraisiais falafelius paruošite greičiau.
Pirmiausia, vidutinio dydžio kubeliais supjaustykite virtus burokėlius. Apšlakstykite juos alyvuogių aliejumi ir apie 25 minutes kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje.
Kol burokėliai kepa, pereikime prie itin lengvai paruošiamo padažo. Pirmiausia, nulupkite mangą ir supjaustykite jį kubeliais. Taip pat nulupkite česnaką. Į smulkintuvą sudėkite mango kubelius, česnaką, supilkite actą ir aliejų, suberkite druską ir aitriosios paprikos miltelius. Viską susmulkinkite iki vientisos masės ir sudėkite į dubenėlį.
Burokėliams iškepus ir atvėsus, sudėkite juos, avinžirnius ir kitus ingredientus į trintuvą ir susmulkinkite. Jei gauta masė, suspaudus kumštyje, nelimpa, įpilkite šlakelį aliejaus ir išmaišykite. Iš gautos masės suformuokite norimo dydžio paplotėlius. Kepkite juos iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 15–20 minučių, kol šiek tiek apskrus.
Iškeptus falafelius skanaukite su lengvai pikantišku mangų padažu.
Madingas Vilniaus pusryčių hitas – avokado skrebučiai
Paklausus, kokie būtų pagrindiniai savaitgalio vėlyvųjų pusryčių patiekalai, daugelis įvardytų bent du: Benedikto kiaušinius ir avokado skrebučius. Pastaraisiais galima pagardinti kad ir kiekvieną savo rytą – jie aprūpins naudingomis maisto medžiagomis ir suteiks energijos visai dienai.
Šiam patiekalui reikės:
2 riekių mėgstamos duonos
1 avokado
3–4 ridikėlių
1 trumpavaisio agurko
Pusės žaliosios citrinos
Kelių lapelių gražgarstės, sultenės ar kitų prieskoninių žolelių
Žiupsnelio aitriosios paprikos dribsnių arba miltelių
Žiupsnelio druskos
Šis patiekalas – labai universalus, nes galite naudoti praktiškai bet kokią mėgstamą duoną. Jos riekes paskrudinkite skrudintuve arba ant keptuvės, kad įgautų rusvai auksinį atspalvį.
Nulupkite avokadą ir supjaustykite jį skiltelėmis. Naudokite lengvai prinokusį avokadą. Ant apskrudusios duonos riekelių sudėkite pjaustytą avokadą ir apšlakstykite žaliosios citrinos sultimis. Ridikėlius supjaustykite griežinėliais, agurką – arba pailgomis juostelėmis, arba taip pat griežinėliais. Sudėkite juos ant avokado ir užberkite druskos.
Papuoškite skrebučius keliais lapeliais gražgarstės, sultenės ar kitomis mėgstamomis prieskoninėmis žolelėmis. Galiausiai, užberkite šiek tiek aitriosios paprikos ir patiekite.
Desertui – burnoje tirpstantis veganiškas šokoladainis su pikantiška nata
Žinoma, koks gimtadienis be torto, arba šiuolaikiško šokoladinio pyragėlio – šokoladainio (angl. brownie). Kitaip nei klasikiniame recepte, šiame nerasite nė lašelio ar trupinėlio gyvulinės kilmės produktų, tačiau skonio ir saldumo – pakankamai. Tam puikiai pasitarnaus ir vienas pikantiškas priedas.
Veganiškam šokoladainiui prireiks:
250 g kvietinių miltų
200 g cukraus
100 g kakavos miltelių
100 g veganiško šokolado
2 prinokusių bananų
120 ml augalinio aliejaus
80 ml mėgstamo „Vemondo“ augalinio pieno (avižų, migdolų ir kt.) gėrimo
1 a. š. kepimo miltelių
1 a. š. vanilės ekstrakto
1 a. š. aitriosios paprikos miltelių
Žiupsnelio druskos
Į didelį dubenį suberkite visus sausus ingredientus: miltus, cukrų, kakavos miltelius, druską, kepimo ir aitriosios paprikos miltelius bei gerai išmaišykite.
Kitame dubenyje bananus sutrinkite į košę. Tuomet įpilkite aliejaus, augalinio pieno gėrimo, vanilės ekstrakto ir gerai išmaišykite. Skystus ingredientus supilkite į dubenį, kuriame išmaišyti sausi ingredientai. Viską išmaišykite, tik ne per smarkiai. Susmulkinkite veganišką šokoladą norimo dydžio gabaliukais ir suberkite į tešlą. Lengvai permaišykite, kad jie įsimaišytų į šokoladainio tešlą.
Į kepimo skardą įtieskite kepimo popieriaus ir tolygiai paskleiskite paruoštą tešlą. Iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje pyragą kepkite apie 20–25 minutes. Ar pyragas iškepė, patikrinkite į jo vidurį įsmeigę medinį pagaliuką – jis turi būti lengvai apkibęs drėgnais trupiniais.
Iškeptam šokoladainiui leiskite atvėsti apie 10 minučių, o tada iškelkite jį iš kepimo formos. Pilnai atvėsusį pyragą supjaustykite norimo dydžio gabalėliais ir patiekite. Skanaus!