Vylius Blauzdavičius: griliui nėra blogo oro arba kodėl ruduo geriausias metas skonių eksperimentams?

21.09.2022 09:30:00 | Vilnius

Ruduo

Nors ore tvyrantis kepamų gardėsių kvapas mus iš karto nukelia į vasarą, tačiau vėstantys orai turi ne ką mažiau potencialo. Tai puiki paskata maloniems vakaro pobūviams prie ugnies, o rudens sezono gėrybių skoniai bei jų deriniai gali nustebinti net didžiausius gurmanus. Tuo įsitikinęs žinomas virtuvės šefas ir „Lidl“ grilio ekspertas Vylius Blauzdavičius.

Ar esate paskaičiavęs, kiek kartų per vasarą teko kurti grilių ir ką nors gaminti?

Įprastai grilių kuriu turbūt kas antrą dieną, o savaitgaliais išnaudoju tiek šeštadienį, tiek sekmadienį, nes toks mano darbas. Tačiau turėjau ir gerokai intensyvesnių periodų, kai grilių užkurdavau kiekvieną penktadienį ir baigdavau tik sekmadienį. Tai kiekvieną savaitgalį būdavau toks visada sujungtas su griliumi. Ir nors dauguma kepimą ant ugnies sieja su vasarą, man man ypač patinka ruduo, kai karštas grilio dūmas puikiai papildo jau vėstantį orą. Tada traukiu savuosius receptus, kurie skirti būtent šiam sezonui.

Kokius pačiam sau netikėčiausius patiekalus pavyko pagaminti? Arba galbūt prisimenate, kokį nors nustebinusį skonių derinį?

Iš tikrųjų pats netikėčiausias, galbūt ne tik man, bet ir mano aplinkoje, buvo degintų daržovių sriuba. Esmė labai paprasta – padegini daržoves, sumali, įpili sulčių ir voila. Atrodo, kad valgai kažką mėsiško, tačiau tai net vegetarams ar veganams puikiai tinkantis patiekalas. Manyčiau, kad tai turbūt ir buvo pats netikėčiausias skonių derinys, kuris iki šiol yra toks, kad kiekvienas paragavęs negali atspėti tikrųjų ingredientų ir paruošimo eigos. Bet jūs jau žinot – galite pabandyti. Be to, šis receptas geras ir todėl, kad galite naudoti tas daržoves, kurias turite, nereikia nieko specialiai pirkti. Arba jei perkate – galite dairytis parduotuvėje geriausių kainų ir sezoniškų pasirinkimų.

Anksčiau tarsi buvo įprasta, kad yra konkretūs žmonės šeimoje ar giminėje, kurie atsakingi už grilio patiekalus, nes ne kiekvienas moka jį ir užkurti, ir tinkamai paruošti maistą kepimui. Bet dabar atrodo, kad grilinti gali kiekvienas, nes yra visokių prietaisų ir jau paruoštų produktų, kuriuos belieka tik iškepti. Ar pastebite šį pokytį?

Taip, tas pokytis yra aiškus, ryškus ir jis labai matosi. Tam daug įtakos turėjo liaudyje vadinamo „green eggo“ arba kitaip keramikinio grilio atėjimas. Dabar kiekviename kieme turime po grilio ekspertą ir tai džiugina. Retas Europoje gali pasigirti tokia kepinių ant laužo skonių bei receptų įvairove. Galiausiai rinka irgi prisitaiko, auga įvairių kepimui ant laužo skirtų produktų pasiūla. Dirbdamas „Lidl“ grilio ekspertu, pastebiu, kad ypač populiarėja įvairūs griliui skirti sūriai, o mums seniau įprastą šašlyką keičia mėsos paplotėliai ar žuvis. Mes nebijome eksperimentuoti, deriname uogienę ir paukštieną, marinuojame vaisius ar grybus.

Ar galima sakyti, kad grilio sezonas gali tęstis visus metus?

„Nėra netinkamo meto griliui“ – aš pats dažnai taip sakau, bet, žinoma, vyrauja sezoniškumas ir skirtingi patiekalai. Kaip pavyzdys, vasarą labiau mėgstame dešrainius, šaltuoju metu laiku – populiarūs troškiniai. Maždaug spalį prasideda įvairūs rūkymai: nuo šoninės iki lašišos. Apskritai nemanau, kad grilių reiktų uždaryti į garažą ar sandėliuką net ir spaudžiant šaltukui. Man žiema yra ypač žavingas metų laikas gaminti lauke. Kojos šąla, rankos šyla, dūmas lėtai kyla aukštyn. Romantika!

Kuo skiriasi maisto kepimas ant grilio vasarą ir žiemą ar rudenį? Į ką patartumėte atkreipti dėmesį?

Žiemą ir rudenį aš rekomenduočiau rinktis tokius patiekalus, kurie dėl vėsesnio oro taip greitai neatvėstų. Pavyzdžiui, jei tu kepsi mėsainį ar dešrainį, kol nuimsi viską nuo grilio, kol jį susidėsi ir sukomponuosi su kitais priedais, tikėtina, kad teks valgyti jau atvėsusį patiekalą. O tiek rudenį, tiek žiemą mes paprastai iš maisto tikimės šilumos, kad skaniai valgant mėgautųsi ne tik skonio receptoriai, bet ir kūnas šiek tiek sušiltų. Todėl mano rekomendacija – iš karto pasirinkti saugesnius ir labiau tinkamus variantus. Kaip ir minėjau, tai gali būti įvairiausi troškiniai, ar kažkas lėto kepimo – šonkauliukai, plėšyta mėsa. Taip pat puikiai tinka visi receptai, kuriems paruošti reikalingas špižinis puodas. Tokie patiekalai tikrai garantuos ne tik skanią vakarienę su artimaisiais, bet ir padės sukurti, papildyti tamsių žiemos ar rudens vakarų nuotaiką.

Jei žmogus žiemą grilių išsitrauks tik vieną kartą, kokiai nors sau ypatingai progai, kokį receptą jam būtinai patartumėte išbandyti?

Aš pats neabejotinai rinkčiausi jaučio žandus. Tai daug laiko reikalaujantis, bet labai skanus patiekalas. Praėjus minutei po degustacijos, tu iš karto supranti, kad laiką išnaudojai ne veltui. Šis patiekalas ypatingas tuo, kad yra skirtas ne tik griliui, bet tinka paprastam laužui ar šašlykinei, nes viską galima pasiruošti, o po to sudėti į troškinį. Toks būtų mano pasirinkimas, kurį rekomenduočiau visiems ypatingai progai. Be to, toks maistas labai tinkama rudens pradžiai. Tačiau jei norite greitesnio patiekalo, siūlyčiau rinktis iš jau kepimui paruoštų produktų, kurių visada rasite „Lidl“ parduotuvėse. Ypatingai progai galbūt pasiryšite pamėginti sau neįprastą ar išskirtinį skonį bei marinatą.

O jei vis tik žmogus nori šaltajam sezonui su savo griliu atsisveikinti ir padėti jį į sandėliuką. Kokie būtų patarimai, kaip jį tinkamai išvalyti ir paruošti žiemai?

Pirmiausia, prieš atsisveikinant rekomenduočiau sudeginti visas anglis. Bet, jei anglių dar liko ir jūs tikrai daugiau nenorite kurti grilio, tuomet reikėtų jas pasidėti kažkur sausoje vietoje. Patį grilių, iš esmės, reikia gerai išdeginti, kitaip tariant – iškaitinti, sukelti aukštą temperatūrą. Tai dezinfekuoja prietaisą ir taip išdega visi likę maisto likučiai. Kitu atveju, jei kažko lieka viduje, atsiranda drėgmės, grilius ima pelyti. Taigi svarbiausia – gerai, atidžiai išsivalyti jį po sezono. Ir pasidėti, jei įmanoma, taip pat į sausą vietą. Žinoma, ne visi turi tokią galimybę, todėl kartais tenka grilių palikti lauke. Tuomet rekomenduočiau bent audeklu uždengti. Jei kalbėtume apie šašlykines, tai irgi siūlyčiau palikti sausai, po stogu. Na, o kalbant apie ketaus keptuves ir kitus panašius kepimo prietaisus, juos reikia taip pat iškaitinti ir dar papildomai ištepti bet kokiu riebalu, aliejumi. Tuomet jau galite pasidėti į vėsią vietą, kad niekas nerūdytų. Žinoma, jei naudojote dujų balionus ar degius skysčius, nepamirškite pasirūpinti ir juos padėti į saugią, vaikams nepasiekiamą vietą. 

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Pasidalinti

Daugiau