Kambariniai augalai irgi nudega saulėje: kaip atpažinti nudegimą ir jo išvengti?

27.04.2022 09:00:00 | Vilnius

Augalai

Daugiau saulės šviesos ne visada reiškia džiaugsmą – kaip ir jūs, taip ir jūsų mylimi augalai gali nudegti saulėje, jeigu per daug laiko „lepinasi“ tiesioginiais saulės spinduliais. Visų augalo lapelių apsauginiu kremu nuo saulės neištepsi, tačiau prekybos tinklas „Lidl“ tikina, kad yra keletas kitų būdų kaip galima užtikrinti, jog saulės kaitra nenudegintų jūsų žaliosios oazės perlų.

Yra nemažai augalų, kurie mėgsta maudynes saulės spinduliuose – tai įvairių žolių krūmai, vijokliai ar bijūnai, kuriuos ramia širdimi galima laikyti labiau saulėtoje namų vietoje. Yra ir tokių augalų, kurie puikiausiai veši gaudami tik žiupsnelį šviesos – tai tunbergija, alyvmedis, rožė, indinė kana ir pan. Šiuos vazoninius augalus galima statyti net pačiame tamsiausiame namų kampe, kurio nepasiekia saulės spinduliai. 

Visgi, kiekvienas augalas yra individualus, todėl, prieš palikdami jį pavėsyje ar išnešdami į saulę, pasidomėkite, kokios augimo sąlygos šios rūšies augalams yra pačios tinkamiausios, pataria „Lidl“.

Kaip apsaugoti augalą?

Užtenka vos kelių valandų tam, kad augalo lapeliai nepataisomai nudegtų saulėje, todėl čia itin svarbu užbėgti įvykiams už akių. Laikydami kambarinius augalus vadovaukitės pagrindine taisykle ir artimai susipažinkite su įvairių rūšių augalų priežiūros poreikiais, t.y. – saugokite juos nuo tiesioginių saulės spindulių, jeigu šie jų netoleruoja. Pavyzdžiui, kaktusus ir sukulentus saulėtu metų laiku galite laikyti ant palangės arba lauke – čia jie puikiai suvešės.

Tai nereiškia, kad vėlyvą pavasarį ar vasarą privalote kambarinius augalus perkelti į lauką, pažymi prekybos tinklas „Lidl“. Užuot paėmę augalą iš tamsaus vonios kambario ar kokio kito prastai apšviesto namų kampo ir pernešę vazoną į tiesioginių saulės spindulių lepinamą erdvę, augalui įprastą aplinką keiskite palaipsniui.

Pradėkite perkeldami augalą į šešėlyje esančią vietą, o po kelių dienų pabandykite vazoną padėti ryto saulės apšviečiamoje vietoje valandai ar dviem. Tuomet per ateinančias kelias savaites pamažu didinkite augalui tenkantį saulės spindulių kiekį, tačiau matydami neigiamus požymius, augalą grąžinkite į jo pamėgtą vietą, laikykite pavėsyje ar kitoje vietoje, kurios nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai.

Kaip atpažinti saulės nudegimą patyrusį augalą?

Pagrindinis požymis, kurį pastebėję galite neabejoti, kad augalo lapeliai patyrė saulės nudegimą – tai pasikeitusi lapų spalva; kaip ir mūsų oda, taip ir kambarinių augalų lapai pakeis spalvą, jeigu gaus per daug saulės spindulių. Tokiu atveju lapeliai gali įgauti gelsvą ar balkšvą spalvą, stipresni augalų nudegimai pasireiškia lapelių parudavimu ir apdžiuvusiais, sustabarėjusiais lapų krašteliais.

„Lidl“ pastebi, kad yra ir kitų priežasčių, dėl ko gali pasikeisti augalo lapelių spalva, pavyzdžiui, perlaistymas ar nepakankamas šviesos kiekis. Tačiau kambariniam augalui kenčiant nuo saulės nudegimo, jo lapelių spalva pasikeis tik augalo viršuje arba tose vietose, kurioms tenka didžiausias kiekis tiesioginių saulės spindulių. Arčiau substrato esantys lapai neretai patenka į aukštesnių lapų suformuojamą šešėlį, tad tikimybė, kad jų spalva pasikeis, yra gana nedidelė.

Ką daryti, jeigu augalas patyrė saulės nudegimą?

Jeigu jūsų auginamų vazoninių augalų lapai nudegė saulėje, nedėkite daug vilčių, kad jie atgaus įprastą žalią spalvos vos tik patrauksite juos į pavėsį, teigia prekybos tinklas. Nors sprendimas nupjauti pažeistus augalo lapus nėra pats maloniausias, tačiau tai padės augalui greičiau atsigauti, suvešėti bei išleisti naujus gyvybingus lapelius, pasakoja „Lidl“.

Be to, nemažai lapijos praradusį augalą reikėtų laistyti rečiau ir po mažiau. Vandens kiekį ir laistymo dažnumą didinkite tuomet, kai augalai pradės leisti naujus lapus – tokiu būdu patenkinsite augantį vandens poreikį.

Taip pat sumažinkite ir augalui tenkančių trąšų kiekį – laikykitės to paties tręšimo tvarkaraščio, bet per pusę sumažinkite trąšų kiekį. Jeigu abejojate, kaip teisingai reikėtų tręšti augalą ar kokias trąšas naudoti, jau dabar apsilankykite artimiausioje „Lidl“ prekybos tinklo parduotuvėje ir susipažinkite su jūsų laukiančiu trąšų augalams asortimentu. Beje, ant kiekvienos trąšų pakuotės rasite ir detalesnę trąšų naudojimo informaciją, kuri leis jums nesuklysti ir pagaliau džiaugtis nepriekaištingai žaliuojančiais kambariniais augalais.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Atsisiųsti

Atsisiųsti (825.08 KB)

Pasidalinti

Kitos naujienos
Daugiau