Tvaresnių produktų ženklinimas: kaip juos atpažinti parduotuvių lentynose?

22.02.2024 10:00:00 | Vilnius

Ženklinimas

Statistiniai duomenys rodo, kad vis daugėja prekės ženklų, kurių produkcija yra paženklinta tvarumą liudijančiais sertifikatais. Per pastarąjį dešimtmetį sąžiningą prekybą užtikrinančiu sertifikatu „Fairtrade“ įvertintų smulkiųjų gamintojų skaičius išaugo beveik dukart. Tvaresniems produktams vis dažniau patenkant į parduotuvių lentynas, ekspertė dalijasi, kaip atpažinti tvaresnes prekes ir jų ženklinimą.

Naujausia „Lidl Lietuva“ užsakymu tyrimų bendrovės „Norstat“ atlikta apklausa atskleidė, kad mažiau nei pusė (44 proc.) Lietuvos gyventojų žino, kaip parduotuvėse ženklinami tvaresni produktai. Pasak „Lidl Lietuva“ pirkimų tarnybos tvarumo specialistės Karolinos Labulytės, parduotuvėse atpažinti tvaresnius produktus nėra sudėtinga.  

„Gamtai ir žmonėms draugiškesni produktai yra prieinami beveik visose „Lidl“ prekių kategorijose – nuo vaisių, daržovių, žuvies iki drabužių ar šokolado. Pavyzdžiui, jei norite valgyti tvariau užaugintą ir sužvejotą žuvį ar dėvėti rūbus, kurių gamybai buvo naudojamos žaliavos, užaugintos atsakingesniais ir tvaresniais būdais, pirmiausia jums reikėtų pažvelgti į produkto pakuotę. Ant įpakavimo ieškokite specialių sertifikatų, tačiau svarbu ne tik juos rasti, bet ir žinoti, ką kiekvienas iš jų reiškia“, – pasakoja K. Labulytė.  

Ji priduria, kad „Lidl“ galima rasti „Fairtrade“, MSC, ASC, GOTS, „Ecovero“, „Tencel“ sertifikatais pažymėtų produktų. Šie logotipai nurodo, kad produktams reikalingos žaliavos yra užaugintos atsakingesniais ir tvaresniais būdais, buvo laikomasi sąžiningos prekybos principų, tausojant ne tik vandenį ir elektros energiją, bet ir rūpinantis darbuotojais. Ekspertė dalijasi tvaresnių produktų ženklinimo gidu ir kaip juos atpažinti parduotuvių lentynose.

1.       „Fairtrade“ sąžiningos prekybos sertifikatas

Ką užtikrina? Šis sertifikatas reiškia, kad juo pažymėti produktai ar jiems reikalingos žaliavos buvo užaugintos atsižvelgiant į tvarumo principus – tausojant gamtos ir žmogiškuosius išteklius bei užtikrinant sąžiningą prekybą.

Kokie produktai žymimi? „Lidl“ prekybos tinklas pirkėjams siūlo sąžiningos prekybos „Fairtrade“ sertifikatu pažymėtus bananus, išsinešimui skirtą kavą, taip pat sausų pusryčių dribsnius, ledus, šokoladą bei kitus sertifikuotos kakavos sudėtyje turinčius gaminius ir desertus.

Kaip atpažinti? Prekės žymimos juodu arba baltu logotipu su žodžiu „Fairtrade“.

2.       MSC (angl. Marine Stewardship Council) sertifikatas

Ką užtikrina? Šis sertifikatas reiškia, kad žuvys, moliuskai ar vėžiagyviai auginami ir sužvejojami tvaresniu ir atsakingesniu būdu – žvejyba vykdoma laikantis nacionalinių ir tarptautinių įstatymų, nesukeliant grėsmės žuvų populiacijai, atsakingai naudojant žvejybos priemones. Taip prisidedant prie biologinės įvairovės išsaugojimo.

Kokie produktai žymimi?  „Lidl“ parduotuvių lentynose esanti žuvis, moliuskai, krevetės, vėžiagyviai.

Kaip atpažinti? MSC sertifikato logotipas – mėlynos spalvos ženklelis su nupiešta žuvyte.

3.       ASC (angl. Aquaculture Stewardship Council) sertifikatas

Ką užtikrina? Šis sertifikatas rodo, kad produkto sudėtyje naudojama žuvis buvo užauginta tvaresniuose, aplinkos apsaugos ir socialiniu požiūriu tvaresniuose ūkiuose, patikrintuose nepriklausomų ekspertų. Tokie ūkiai užtikrina laikomų gyvūnų sveikatą ir auginimo sąlygas, vandens išteklių apsaugą, sudaro tinkamas darbo sąlygas savo darbuotojams.

Kokie produktai žymimi? „Lidl“ parduotuvių lentynose esanti žuvis, moliuskai, krevetės, vėžiagyviai.

Kaip atpažinti? ASC sertifikato logotipas – šviesiai melsvos spalvos ženklelis su nupiešta žuvyte.

4.       GOTS (angl. Global Organic Textile Standart) sertifikatas

Ką užtikrina? GOTS logotipu yra žymimi tekstilės gaminiai, kurių sudėtyje yra ne mažiau kaip 70 proc. ekologiškų pluoštų, užaugintų pagal tarptautinius ekologinės gamybos reikalavimus. Be to, GOTS standartas apima papildomus aplinkos ir socialinius kriterijus pluoštų apdorojimo, produkcijos gamybos ir kituose etapuose – pavyzdžiui, draudžia įvairias tekstilės pramonėje dažnai naudojamas chemines medžiagas (tokias kaip sunkieji metalai, formaldehidas, aromatiniai tirpikliai ir kt.), kurios kelia pavojų žmonėms ir aplinkai.

Kokie produktai žymimi? Tekstilės gaminiai: rūbai, patalynė.

Kaip atpažinti? Šiuo sertifikatu pažymėtus produktus galite atpažinti iš specialaus logotipo – žaliame fone esančių baltų marškinėlių.

5.       „EcoVero“ ir „Tencel“ sertifikatai

Ką užtikrina? „EcoVero“ ir „Tencel“ sertifikatai žymi, kad viskozė yra gaminama tik iš tvariai valdomų, sertifikuotų miškų celiuliozės. Jos gamybos ciklas yra uždaras, todėl cheminės medžiagos yra atgaunamos ir toliau naudojamos pakartotinai. „EcoVero“ gamyboje šiltnamio dujų emisijos yra iki 50 proc. mažesnės, o vandens sunaudojama taip pat iki 50 proc. mažiau, lyginant su įprastu viskozės gamybos procesu.

Kokie produktai žymimi? Tekstilės gaminiai, kurių sudedamosiose dalyse naudojama viskozė.

Kaip atpažinti? „EcoVero“ logotipas – juodų raidžių užrašas „EcoVero“. „Tencel“ logotipas – „Tencel“ užrašas, o šalia jo nupieštas žalias medžio lapelis.

6.       „Cotton made in Africa“ sertifikatas

Ką užtikrina? Perkant šiuo sertifikatu pažymėtus produktus remiate smulkiuosius Afrikos medvilnės augintojus. Ši iniciatyva padeda gerinti jų socialines ir ekonomines sąlygas bei auginti medvilnę tvariau ir efektyviau, pavyzdžiui, tausojant vandenį ir dirvožemį, mažinant pesticidų naudojimą.

Kokie produktai žymimi? Tekstilės gaminiai, kurių gamybai buvo naudojama medvilnė, užauginta ir pagaminta Afrikoje.

Kaip atpažinti? „Cotton made in Africa“ logotipas – raudoname fone esantys balti Afrikos žemyno kontūrai su užrašu „Cotton made in Africa“.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Pasidalinti

Daugiau