Kad daržovės ir vaisiai išliktų kuo ilgiau švieži: ką dėti į šaldytuvą, o ką palikti spintelėje?

03.10.2024 10:00:00 | Lietuva

Bananai

Ar žinote, kad netinkamai laikomi vaisiai ir daržovės greitai praranda savo maistinę vertę? Vitaminai, mineralai bei kitos sveikatai būtinos medžiagos gali greitai sunykti dėl dažnai daromų mūsų klaidų. Laimei, yra keletas lengvų taisyklių, kurios padės ilgiau išlaikyti derliaus maistingumą ir šviežumą namuose. Kaip paprastai pakeisti laikymo įpročius ir džiaugtis kokybiškais produktais kasdien, pasakoja Karolis Lebednikas, „Lidl Lietuva“ kokybės užtikrinimo departamento vadovas.

„Vaisiuose ir daržovėse itin gausu vandens, vitaminų, fermentų, mineralų ir natūralių cukrų, dėl kurių šie produktai itin naudingi žmogaus organizmui. Sodo ir ūkio gėrybes itin svarbu išlaikyti šviežias, nes tik tokiu atveju jos išsaugos savo aukščiausią maistinę vertę. Tai padeda išvengti maistinių medžiagų praradimo ir ilgiau išlaikyti natūralų skonį bei tekstūrą. Be to, žinodami kelias naudingas taisykles, mažiau iššvaistysite maisto, kas padės tiek jūsų piniginei, tiek aplinkai“, – sako K. Lebednikas.

Svarbu parinkti tinkamą temperatūrą

Vienas svarbiausių aspektų, kuris lemia vaisių ir daržovių šviežumą – tinkama temperatūra. Pasak K. Lebedniko, reikiamos temperatūros parinkimas padeda išsaugoti šių produktų skonines savybes, o netinkama – jas gali negrįžtamai pakeisti.

„Galite pastebėti, kad jei nusipirkę bananų ar pomidorų juos laikysite šaldytuve, po kelių dienų jų skonis taps blankesnis ir mažiau patrauklus. Todėl svarbu žinoti, kokios temperatūros kuriam produktui reikia. Šaldytuve palankiausios sąlygos yra žalioms lapinėms salotoms, šparaginėms pupelėms, brokoliams, žiediniams ir įprastiems kopūstams, porams, prieskoninėms žolelėms bei daugeliui uogų. Kambario temperatūra puikiausiai tinkama bulvėms, svogūnams, česnakams, citrusiniams vaisiams, cukinijoms, saldžiosioms bulvėms ir arbūzams. Tik svarbu, kad šie produktai būtų išimti iš plastikinių maišelių ir laikomi gerai vėdinamoje patalpoje“, – pasakoja „Lidl Lietuva“ atstovas.

Kokybės specialistas taip pat akcentuoja, kad laikomos šaldytuve daržovės, ištrauktos į kambario temperatūrą, greičiau genda, tad turi būti ir greitai suvartojamos.

Jis pratęsia, kad laikymo sąlygoms mažai jautrūs yra burokėliai, morkos, pastarnokai, saliero ir imbiero šaknys, tad juos galima laikyti įvairiomis sąlygomis. Prieš nusprendžiant, kur laikyti tam tikrą vaisių ar daržovę, taip pat itin svarbu atkreipti dėmesį į jų sunokimo lygį. Pavyzdžiui, jei norite, kad avokadas labiau prinoktų, laikykite jį kambario temperatūroje, o jeigu bijote, kad jis tuoj pernoks, perkelkite į šaldytuvą.

„Lidl Lietuva“ atstovas pastebi, kad dažnai neteisingai namuose būna laikomi grybai. Specialistas pažymi, kad grybų nereikėtų laikyti šaldytuvo stalčiuje, uždarame inde, nes tokiu būdu gali atsirasti drėgmės, kuri lems, jog grybai taps apgliaumiję.

„Mes patys ypač rūpinamės kokybe ir šviežumu, tad į „Lidl“ logistikos centrus atkeliavusius vaisius ir daržoves atsakingai paskirstome į skirtingas kategorijas. O tuomet atitinkamai perkeliame juos į dvi skirtingas patalpas, kuriose palaikoma 4 arba 14 laipsnių temperatūra. Be to, „Lidl“ į parduotuves vaisius ir daržoves gabena sunkvežimiais, kurių priekabos turi skirtingų temperatūrų erdves. Tad vos vienu sunkvežimiu galima į parduotuvę atgabenti skirtingų laikymo sąlygų reikalaujančius vaisius bei daržoves, tuo pačiu išlaikant aukštą jų kokybę bei šviežumą.“, – pasakoja K. Lebednikas.

Specialistas atkreipia dėmesį, kad namuose ilgai nesuvartojus vaisių ir daržovių bei pastebėjus galimą jų sugedimo požymį, jų valgyti ar bandyti nupjauti pažeistą vietą nevertėtų, nes produktas jau bus paveiktas.

Atkreipkite dėmesį į drėgmės lygį

Siekiant, kad vaisiai ir daržovės kuo ilgiau išliktų švieži ir kokybiški, svarbu ne tik parinkti tinkamą temperatūrą, bet ir atsižvelgti į kelis kitus aspektus.

„Jei vaisiai ir daržovės yra supakuoti plastikinėse pakuotėse ar maišeliuose, geriau prieš dedant į šaldytuvą jų neišpakuokite. Pavyzdžiui, lapinės daržovės suvys greičiau, jei jas išimsite iš originalios pakuotės. Taip pat patariama produktus plauti tik prieš pat vartojimą, kadangi per didelė drėgmė gali pagreitinti gedimo procesus“, – tvirtina „Lidl Lietuva“ kokybės užtikrinimo departamento vadovas.  

Uogos ar salotos yra ypač jautrios drėgmei, kuri gali paskatinti pelėsio atsiradimą, todėl itin svarbu vengti per didelės drėgmės šaldytuve. Tai galima pasiekti šalia produktų šaldytuve įdėjus sausą popierinį rankšluostį, kuris sugertų drėgmės perteklių.

„Kita vertus, tam tikras drėgmės kiekis yra būtinas, kad daržovės ir vaisiai nesudžiūtų ir išlaikytų gerąsias savo savybes. Dėl to, pavyzdžiui, „Lidl“ logistikos centruose yra įdiegta drėgmės kontrolės sistema, kuri palaiko produktams reikiamą oro drėgnumą“, – pažymi K. Lebednikas.

Bananus geriau laikyti atskirai

Bananai – vieni populiariausių vaisių, kurie atsiranda daugelio pirkinių krepšeliuose. Visgi „Lidl“ atstovas pataria atkreipti dėmesį į bananų laikymo ypatumus – juos dažniausiai geriau laikyti toliau nuo kitų vaisių ar daržovių.

„Daugelis vaisių nokdami išskiria gamtines etileno dujas, kurios yra bekvapės ir visiškai nepavojingos sveikatai. Tačiau bananai ypatingi tuo, kad jie šių dujų išskiria daugiausia iš visų mūsų pamėgtų vaisių. Šios dujos skatina nokimo procesą, tad jeigu laikysime bananus šalia kitų vaisių ar daržovių, jos gali prinokti greičiau nei norėtume ir nespėsime jų laiku suvartoti“, – atkreipia dėmesį K. Lebednikas.

Kita vertus, pažymi jis, šią banano savybę galima išnaudoti ir palankiu būdu. Pavyzdžiui, jei turite neprinokusį avokadą, galite dėti jį į vieną maišelį ar uždaromą dėžutę su bananu ir avokadas sunoks greičiau.

Šviežių ir už patrauklią kainą vaisių bei daržovių galima rasti 75-iose Lietuvoje veikiančiose „Lidl“ parduotuvėse 28 šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje, Vilkaviškyje, Druskininkuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse, Nemenčinėje, Gargžduose ir Molėtuose.

Kontaktai žiniasklaidai

Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamentas
bendraukime@lidl.lt

Pasidalinti

Daugiau